רגע של קריקטורה: דונלד טראמפ בסעודיה / גבי שניידרביקורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בסעודיה נמצא ביממה האחרונה במרכז עיסוקה של המדיה המזרח תיכונית. את הלך הרוח ברחבי המזרח התיכון כלפי טראמפ ומסעו ניתן לחוש באמצעות קריקטורות מרחבי האזור.

נתחיל בסעודיה. מרגע שיצאה בתחילת החודש ההודעה הרשמית על ביקורו המתוכנן של טראמפ, הממלכה לא הסתירה את שביעות רצונה מהעובדה שהנשיא האמריקני בחר דווקא בה ליעד הראשון בו הוא מבקר מאז כניסתו לתפקיד. דוברים רשמיים הגדירו (עוד טרם הגעתו של טראמפ לריאד) את הביקור כצעד היסטורי וכדף חדש ביחסים בין ארה"ב ומדינות ערב. מאיירי המדיה הסעודית 'שוחים עם הזרם' הרשמי.

הקריקטוריסטית הסעודית מנאל א-רסיני מביעה בעטה את אחת ממטרות הביקור המרכזיות, המשותפות לסעודיה וארה"ב: המאבק בטרור.

הקריקטורה הבאה (עלי אל-ראמדי, העיתון הסעודי "אל-מדינה") מפורשת אף יותר: עבור מדינות הציר הסוני (והמפרציות בפרט) וארה"ב, לחיצת היד האמריקנית-סעודית של "פסגת ריאד" נועדה למחוץ לא רק את הטרוריסט אלא גם את מי שעומד מאחוריו: המשטר האיראני.

ואולי בהקשר זה – הקריקטורה הטובה ביותר היא של אמג'ד רסמי הירדני, המאייר עבור "א-שרק אל-אוסט" הסעודי: הנחת זר אמריקנית על הקבר של "מדיניות אובמה". ואכן, לעומת הכתף הקרה שקיבל ברק אובמה בביקורו בסעודיה באפריל 2016, השלטונות הסעודיים יצאו אתמול מגדרם 'לעשות כבוד' לטראמפ – תמורה הולמת לכך שזנח את מדיניותו המזרח-תיכונית של קודמו, במיוחד בכל הנוגע לשינוי היחס לאיראן, יריבתה של סעודיה.

קריקטורות אוהדות הרבה פחות מגיעות ממקורות מדיה לא-סעודיים. אלו נוטות להדגיש את האלמנט הפיננסי בביקורו של טראמפ: הסעודים והאמריקנים מעלים על נס (ובהרחבה) את ההישגים הכלכליים של הביקור, אך הקריקטוריסט העזתי עלאא אל-לקטה אינו מסתיר את דעתו על 'השטיח הירוק' שנפרס לרגליו של טראמפ:

ובנימה דומה: הקריקטוריסט התימני סאמר א-שמירי מציג את טראמפ כשהוא לבוש בבגדים של מוסלמי העולה לרגל למכה. אך מטרתו של טראמפ חומרית בלבד: לפתוח את הכעבה הקדושה למוסלמים, המשמשת עבורו ככספת בלבד.

(צילום מסך, טוויטר)
(צילום מסך, טוויטר)

מבט ממצרים: הקריקטוריסט אנואר ("אל-מסרי אל-יום") לועג ל"עסקים כרגיל" שמפגינים משתתפי הפסגה בריאד, וזאת למרות התבטאויות העבר של טראמפ נגד האסלאם והמוסלמים. כותרת באנר הברכה המקבל את פניו של טראמפ: "ברוך הבא, מגן האסלאם והמוסלמים".

ונעבור לאיראן, שכצפוי נושבת ממנה רוח אנטי-סעודית קרה ביותר.

עמוד הפייסבוק האיראני האנטי-אמריקני, אנטי-סעודי ואנטי-ישראלי BarackObama.IR – שהחל לפעול בתקופתו של ברק אובמה, ועדיין לא שינה את שמו – העלה את הקריקטורה הבאה:

ולסיום, עוד משהו מהמדיה האיראנית, שמרבה בקריקטורות נגד טראמפ ונגד סעודיה. קריקטורה מאתר "טסנים" (אמנם מלפני שבוע וחצי, אך עדיין רלוונטית): מגרש המשחקים המסוכן של טראמפ והסעודים, המהלכים על חבל דק ביותר העומד להיקרע.

("טסנים", CC BY 4.0)
("טסנים", CC BY 4.0)
גבי שניידר הוא עורך אתר Arab Sensor