רגע של קריקטורה: המשבר בין מדינות המפרץ וקטר / גבי שניידרסוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו" דיווחה אתמול – מפי מקורות דיפלומטיים בכוויית – כי שליט קטר האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני יגיע מחר לכוויית לביקור של מספר שעות, כדי לברך את שליטה לרגל חודש הרמדאן.

סביר להניח שלא מדובר בביקור נימוסין בלבד, אלא בניסיון של כוויית לתווך במשבר הדיפלומטי-תקשורתי שפרץ בין קטר ובין סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות, בעקבות ההתבטאויות שיוחסו לשליט הקטרי נגד שכנותיה של קטר (התבטאויות שהובאו באתר סוכנות הידיעות הרשמית של קטר, "קנא", אך הוכחשו לאחר מכן על ידי גורמים רשמיים קטריים: הם טענו כי האקרים פרצו לאתר ושתלו בו ידיעה כוזבת). כחלק מתהליך התיווך, שר החוץ של כוויית הגיע ביום שישי האחרון לקטר.

בינתיים המשבר נמשך במלוא עוזו, והוא בא לידי ביטוי במלחמת מדיה משני צדי המתרס. גם הקריקטוריסטים הצטרפו לחגיגה.

קריקטורה שפורסמה באתר הערוץ הקטרי "אל-ג'זירה" הראתה את מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז תולה לייבוש "ידיעות מפוברקות" כשנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי מסייע לו במלאכה. הפגיעה האישית במלך הסעודי חוללה סערה ברשתות החברתיות, בשל הרגישות לכבודו של המלך, ו"אל-ג'זירה" הסיר את הקריקטורה מהאתר. אך היא מוסיפה להופיע בכתבות באתרים סעודיים ואמירותיים, המנצלים אותה כדי לתקוף את קטר ו"אל-ג'זירה".

אין זה מפליא שקריקטורות מפרציות רבות תוקפות באופן ישיר את ערוץ "אל-ג'זירה": מצרים ומדינות המפרץ מאשימות את הערוץ בקידום האג'נדה הלעומתית של קטר, כפי שבא לידי ביטוי בסיקור האוהד והמקדם של אירועי "האביב הערבי" ב- 2011, ובקו מערכתי פרו-אח'ואני התוקף בהתמדה את המשטר המצרי. סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות אף נקטו במרץ 2014 בצעד דרסטי (אם כי לפרק זמן קצר יחסית, של שמונה חודשים), כאשר החזירו את שגריריהן מדוחה, בטענה כי קטר מתערבת בענייניהן הפנימיים ותומכת באופן פעיל ב"אחים המוסלמים". הקריקטורה של עאמר א-זועבי בעיתון האמירותי "אל-ביאן" מציגה את "אל-ג'זירה" כשופר התעמולתי של האח'ואן, הרוכבים על גבו.

 

קריקטורה שזוכה לתפוצה רבה במדיה הסעודית היא זו של פאהד אל-ח'מיסי ("אל-איקתיסאדיה", סעודיה). אל-ח'מיסי מציג את הטנגו המשותף של איראן וקטר לחופיו של "המפרץ הערבי", כפי שהוא קרוי בטרמינולוגיה של מדינות האזור הערביות. שכנותיה הערביות-סוניות של קטר מאשימות אותה כי בהזדהותה עם איראן (כפי שבא לידי ביטוי בדברים שצוטטו מפי האמיר תמים, בהם יצא נגד המסר האנטי-איראני שיצא מפסגת ריאד) היא שוברת את אחדות השורה המפרצית והערבית. מבחינתן, שיחת הטלפון שהתקיימה בשבת האחרונה בין השליט הקטרי לנשיא איראן חסן רוחאני – במהלכה הגדיר האמיר את יחסי קטר עם הרפובליקה האסלאמית של איראן כ"היסטוריים ומוצקים" – מהווה הוכחה נוספת לכך שקטר 'שותפה לדבר עבירה' ומסייעת לאיראן לשאת את דגל "המפרץ הפרסי" ולחדור לשטחן.

עבד אל-עזיז רביע (העיתון הסעודי "ריאד") מביע בדרך נוספת את האופן בו קטר כורתת את עץ הקונצנזוס המפרצי, ובכך – לדעתו – פוגעת בעצמה:

ומהעבר השני: בניגוד לקריקטורה הפוגענית של "אל-ג'זירה" נגד המלך סלמאן, קריקטורות אחרות בעיתונות הקטרית מעדיפות במהלך המשבר להדגיש את הצד 'החיובי'. לדוגמה: התלכדות סביב הדגל הקטרי (סלמאן אל-מאלכ, "אל-וטן", קטר):

וכמובן התלכדות סביב האמיר תמים, המותקף באופן אישי על ידי שכנותיה הערביות של קטר. הכיתוב בקריקטורה כאן (של עבד אל-עזיז סאדק): אללה, המולדת, האמיר.

סלמאן אל-מאלכ ("אל-וטן", קטר) מציג את קטר כסמל של נחישות ועמידה איתנה, כהר שהרוח לא תזיזו –  ביטוי שטבע בזמנו המנהיג הפלסטיני יאסר ערפאת: "הוי הר, הרוח לא תזיז אותך" (יא ג'בל, מא יהזכ ריח).

עבד אל-עזיז סאדק הולך בכיוון דומה, כאשר הוא מציג את קטר כעץ שהמתקפה התקשורתית אינה מצליחה לזעזעו.

 

ולסיום, עוד קריקטורה קטרית של סלמאן אל-מאלכ ("אל-וטן"), שעל רקע הימים האחרונים נדמית כתלושה מהמציאות: המילה "קטר" באדום, כשלצדה הססמה "ארץ האהבה והשלום".

 


גבי שניידר הוא עורך אתר Arab Sensor