רגע של קריקטורה: 42 שנה למלחמת אוקטובר (=מלחמת יום הכיפורים) – מזווית החמאס

מצרים הרשמית וכלי התקשורת הפרו-ממסדיים במדינה מציינים בימים האחרונים 42 שנה לפרוץ מלחמת אוקטובר 1973 (בטרמינולוגיה הישראלית: מלחמת יום הכיפורים) – מלחמה הנתפסת כ"ניצחון אוקטובר", ניצחון מצרי על ישראל.

הקריקטוריסט העזתי עלאא א-לקטה מנצל את יום השנה ההיסטורי כדי לתקוף את המשטר המצרי ברוח ביקורתו של החמאס נגד הצעדים בהם נוקטת מצרים בהנהגתו של עבד אל-פתאח א-סיסי: הסגר המתמשך (למעט הפסקות ספורדיות) על הרצועה מכיוון רפיח; והמאבק הנחרץ של הצבא המצרי נגד מנהרות ההברחה החמאסיות העוברות מתחת לגבול שבין רצועת עזה ומצרים – מאבק שבשבועות האחרונים עלה מדרגה, כאשר המצרים החלו להציף את המנהרות במי ים במטרה להורסן כליל ולמנוע אפשרות לחפירתן של מנהרות חדשות.

כותרתה של הקריקטורה (שפורסמה באתר "ערבי 21"): "ניצחון ה- 6 באוקטובר 2015". היא מראה את עזה הטובעת משוועת לעזרה, בעוד המצרי והישראלי עומדים מהצד ומחייכים בסיפוק. המדינאי הישראלי החנוט בחליפה תומך בידו של איש הצבא המצרי המסמנת את V הניצחון. המסר המשתמע: מצרים – "קבלן הביצוע" של ישראל נגד עזה.

אחמד טהא, איש ערוץ "אל-ג'זירה ישיר" (אל-ג'זירה מובאשר) – ערוץ הידוע בקו המערכתי שהוא נוקט נגד המשטר המצרי – העלה לעמוד הפייסבוק שלו את הקריקטורה, תוך שהוא תוקף את א-סיסי, שלדבריו "עולה על המורה שלו, חוסני מובארכ, אוצרה האסטרטגי של ישראל. א-סיסי עצמו הינו מתנת שמיים לישראל, כפי שתיארוהו מספר עיתונים ישראליים". הוא מפרט את הגורמים להצדקת קביעתו זו: בנוסף למצור על עזה, הרס אלפי בתים בחצי האי סיני [כחלק מכינונה של רצועת חיץ בין עזה ומצרים] והצפת הגבול, הוא מוסיף לכך את רצונו של א-סיסי "להרחיב את השלום עם ישראל ולהכניס את שאר המדינות הערביות [-התבטאותו של א-סיסי בסוף החודש שעבר בראיון לסוכנות AP]… א-סיסי וישראל נהיו יד אחת".

טהא מסיים את הפוסט בהערה הצינית הבאה: "על כל פנים, עלינו להודות לאללה שאנו עדיין חוגגים וזוכרים את נצחונות אוקטובר, לפני שמישהו יצא נגדנו ויציע לבטלם כדי שלא להעכיר את יחסינו עם האהובה ישראל, ונחליף אותם ביום בו חתם [אנואר] א-סאדאת על הסכם השלום עם הציונים".