רוחאני: אם טראמפ יפרוש מהסכם הגרעין – הוא יתחרט על כך; נגיב בתוך פחות משבוע

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב היום באיום משלו על איומיו החוזרים ונשנים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין שנחתם בין המעצמות לאיראן.

בטקס שנערך בטהראן לרגל "היום הלאומי לטכנולוגיה גרעינית" – שצוין זו השנה ה- 12 – אמר רוחאני כי תעשיית הגרעין של ארצו מתקדמת בקצב מהיר יותר מבעבר, וכי איראן תמשיך לפתח את יכולותיה המדעיות בתחום הגרעין.

רוחאני ציין בנאומו כי בתוך חודש מאז נכנס טראמפ לתפקידו כנשיא ארה"ב, "הושמעו טענות רבות, בעוד סתירות רבות התגלעו בדבריו ובמעשיו [של טראמפ]. במשך 15 חודשים הוא חיפש להרוס את הסכם הגרעין, והוא ממשיך להשמיע טענות לפיהן הסכם הגרעין הוא הסכם רע. צריך לומר: הטענות הללו אינן נכונות, מפני שהסכם זה היה רווחי לכולם והוא משרת את השלום העולמי". הנשיא האיראני הבהיר כי ארצו לא תהיה הראשונה להפר את ההסכם, "אך עליהם לדעת שאם הם יפרו אותו – הם יתחרטו על כך בוודאות. אנחנו מוכנים יותר ממה שהם מצפים, והם יראו את התוצאות בתוך פחות משבוע".

רוחאני הדגיש בסיום נאומו כי "הנשק והטילים שלנו הם הגנתיים. אנחנו נייצר את כלי הנשק להם אנו זקוקים כדי להגן על ארצו ואומתנו. הנשק שלנו אינו מכוון לתקוף את שכנינו".

יו"ר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, אמר בנאומו בטקס כי ארצו ממשיכה לעמוד בהתחייבויות שנטלה על עצמה בהסכם הגרעין. לדבריו, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA) אישרה פעם אחר פעם את עמידתה של איראן בהסכם: "בהחלט לא מקובל עלינו שהעלויות של יישום ההסכם ישולמו אך ורק על ידי צד אחד, וכי בצד השני יהיו כמה מדינות שיתחמקו מהתחייבויותיהן". סאלחי הוסיף כי איראן תנקוט בצעדים המתאימים בהתאם לעקרונות מדיניות החוץ שלה, וזאת במטרה להגן על האינטרסים שלה.

83 הישגים: רוחאני וסאלחי, היום בטהראן (Tasnim, CC BY 4.0)
83 הישגים: רוחאני וסאלחי, היום בטהראן (Tasnim, CC BY 4.0)

במסגרת הטקס, רוחאני וסאלחי ביקרו בתערוכה בה נחשפו 83 הישגים של תעשיית הגרעין האיראנית. ההישגים נוגעים, בין היתר, לתחומי הצנטריפוגות והרפואה הגרעינית.

(Tasnim; IRNA)