רוחאני: ארה"ב תשלם מחיר כבד אם תבטל את הסכם הגרעין

נשיא איראן חסן רוחאני מזהיר את ארה"ב כי היא תשלם מחיר כבד אם הנשיא דונלד טראמפ יממש את איומיו ויבטל את הסכם הגרעין.

רוחאני – שהגיע לניו יורק כדי להשתתף בדיוני העצרת הכללית של האו"ם – אומר, בראיון מיוחד ל- CNN שישודר הערב במלואו, כי פרישה מהסכם הגרעין תגבה מארה"ב מחיר כבד: "אינני מאמין שהאמריקנים יהיו מוכנים לשלם מחיר כה גבוה בשביל משהו שיהיה חסר תועלת עבורם".

הנשיא האיראני הוסיף כי ביטול הסכם הגרעין לא רק שלא יניב תוצאות עבור ארה"ב, אלא אף יפחית את האמון הבינלאומי בה.

בדברים שנשא אמש בניו יורק בפני אזרחים איראניים המתגוררים בארה"ב, אמר רוחאני כי ארצו לעולם לא תפר את הסכם הגרעין (אשר נחתם בין איראן והמעצמות ביולי 2015), אך הזהיר כי ניסיון של הצד השני להפר את זכויותיה של איראן יוביל לתגובה הולמת מצידה. לדבריו, נטישת ההסכם כמוה כהפרה מפורשת של התחייבויות פוליטיות, ו"היא לא תהווה תהילה לאף אחד".

מנהיגה העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, תקף אתמול בבוקר את ארה"ב והזהיר אותה שלא לעשות "צעד שגוי" בכל הנוגע להסכם הגרעין. הוא הגדיר את התנהגותה של ארה"ב בכל הקשור להסכם כבושה וכחוצפה: "בכל יום הם מבצעים מעשים זדוניים שונים. מה שמוכיח את נכונות אמירתו של האימאם אציל הנפש שלנו [=רוחאללה ח'ומייני, מייסדה ומנהיגה העליון הראשון של הרפובליקה האסלאמית של איראן] כאשר תיאר את ארה"ב כ'שטן הגדול'. אכן, המשטר של ארה"ב הוא השטן המרושע ביותר". ח'אמנאי הוסיף כי על אויביה של איראן לדעת כי בריונות אינה משפיעה עליה: "הרפובליקה האסלאמית עומדת איתן ובעוצמה… העם האיראני עמד איתן. כל צעד שגוי של המערכת השתלטנית, בכל הנוגע להסכם הגרעין, ייענה בתגובה מצד הרפובליקה האסלאמית".

ההתבטאויות החריפות המגיעות מאיראן באות על רקע הדברים שהשמיע נשיא ארה"ב לפני מספר ימים, ולקראת פגישתו הערב בניו יורק עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, במהלכה ידונו השניים בסוגיית הגרעין האיראני. טראמפ אמר (ב- 14 בספטמבר) כי איראן הפרה את "רוחו" של הסכם הגרעין, והבהרתו כי "לא נשלים עם מה שהם עושים". טראמפ תיאר את ההסכם שהושג עם איראן כ"אחת העסקאות הגרועות ביותר שראיתי אי פעם", וציין כי "[עסקה] זו אינה עסקה הוגנת למדינה הזו [ארה"ב]. זו עסקה שלא הייתה צריכה להיעשות… הם [האיראנים] הפרו כל כך הרבה אלמנטים שונים והם גם הפרו את רוח העסקה".

טראמפ אמר את הדברים לאחר שארה"ב – בהתאם למתחייב מהסכם הגרעין – האריכה את ההקלה בסנקציות על איראן הקשורות לגרעין, אך הטילה סנקציות חדשות נגד שתי חברות איראניות ושבעה אזרחים איראניים הקשורים ל"משמרות המהפכה האיראניים", שהיו מעורבים, בין היתר, בפעילות סייבר. נקודת המבחן המשמעותית הבאה תגיע בחודש אוקטובר – אז יצטרך טראמפ להחליט האם לאשר כי איראן עומדת בתנאיו של הסכם הגרעין. במידה ולא יעשה זאת – לקונגרס יהיו 60 יום להחליט האם להחזיר לתוקפן את הסנקציות הקשורות לגרעין האיראני.

[תמונת הנושא: TasnimCC BY 4.0]