רוחאני בטקס השבעתו לנשיא: איראן לא תהיה הראשונה לפרוש מהסכם הגרעין

נשיא איראן חסן רוחאני הושבע אתמול לכהונת נשיאות שנייה, בטקס רשמי שנערך בפרלמנט האיראני בנוכחותם של נציגים דיפלומטיים רבים מרחבי העולם.

בבחירות לנשיאות שהתקיימו ב- 19 במאי זכה רוחאני בניצחון מרשים על יריבו השמרן איבראהים ראיסי (57% מול 38%). ביום חמישי האחרון נערך בטהראן טקס מקדים (בהתאם לחוקה), ובו אישר המנהיג העליון עלי ח'אמנאי באופן פורמלי את מינויו של רוחאני לנשיא.

בנאומו אתמול בטקס ההשבעה, שהועבר בשידור חי בטלוויזיה האיראנית, השתבח רוחאני בהסכם הגרעין שהושג ביולי 2015 בין איראן והמעצמות – הסכם אותו הוא מחשיב לאחד מהישגיו המרכזיים בכהונתו הראשונה, אם לא החשוב שבהם. הנשיא האיראני תקף בדבריו את ארה"ב על שאינה עומדת בהתחייבויות שנטלה על עצמה בהסכם, והגדיר אותה כמי שמכורה למדיניות לא חוקית ובלתי יעילה של סנקציות ואיומים – התנהגות ש"הוכיחה כי היא בעלת ברית בלתי אמינה לעולם, אפילו לבעלות בריתה הוותיקות". בהתייחסו ביותר מרמז לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הזהיר רוחאני כי "אלו שרוצים לקרוע לגזרים את הסכם הגרעין צריכים לדעת שהם יקרעו לגזרים את חייהם הפוליטיים". הוא אמר כי תם העידן של הטלת סנקציות וקרא לנהל מו"מ בסוגיות העומדות על הפרק.

לא נשתוק: רוחאני (Tasnnim, Mahmood Hosseini, CC BY 4.0)
לא נשתוק: רוחאני (Tasnnim, Mahmood Hosseini, CC BY 4.0)

רוחאני הדגיש בדבריו כי איראן לא תהיה הראשונה לפרוש מהסכם הגרעין, אך הוסיף כי ארצו לא תשתוק על ההפרות מצד ארה"ב ותגיב עליהן באופן "יחסי".

בהתייחסו למדיניות הפנים של ממשלתו החדשה, הבטיח רוחאני להיענות לדרישותיו של העם האיראני ואמר כי הממשלה מוכנה להגן על האינטרסים הלאומיים של איראן. הוא ציין את חשיבותה של כלכלה חזקה ואמר כי פניה של הממשלה החדשה לכינונן של רפורמות כלכליות.

אך עם כל הכבוד לרוחאני ולנאומו, מה שקרוב לוודאי ייזכר מטקס ההשבעה הוא מה שאירע בסופו: קבוצה של חברי פרלמנט ערכו ביניהם מירוץ לצילום סלפי עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, שנכחה בטקס. התנהגותם של חברי המג'לס מסעירה את הרשתות החברתיות באיראן: הגולשים מגנים אותם על האופן בו התייחסו למוגריני ועל המבוכה שגרמו לאיראן. עד כה, לפחות אחד מחברי הפרלמנט התנצל על התנהגותו.

ועם הפנים לעתיד הקרוב: רוחאני מתכנן להגיש מחרתיים לפרלמנט את רשימת מועמדיו לתפקידי שרים בממשלה החדשה.