רוחאני בשיחה עם שליט קטר: איראן מוכנה למו"מ לשלום עם מדינות המפרץהאתר הרשמי של נשיא איראן חסן רוחאני מדווח על שיחת טלפון שהתקיימה היום בין רוחאני ובין שליט קטר, האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני.

בשיחה – שעל פי הטענה האיראנית התקיימה ביוזמתו של האמיר הקטרי – הביע רוחאני את נכונותה של איראן לפתח קשרים עם כל מדינות העולם, ובמיוחד עם שכנותיה במפרץ.

הנשיא האיראני – שנבחר לפני שבוע לכהונה נשיאותית שנייה לאחר שגבר בבחירות על המועמד השמרן איבראהים ראיסי – אמר כי "המשך שיתוף הפעולה עם המדינות השכנות, ובפרט עם מדינות המפרץ הפרסי, הוא אחד מהיסודות במדיניותה של איראן, ואנחנו מאמינים כי באמצעות נחישות משני הצדדים אנו יכולים להסיר את המכשולים ולחזק את קשרי האחווה".

מוכן למו"מ: רוחאני (Tasnim, CC BY 4.0)
מוכן למו"מ: רוחאני (Tasnim, CC BY 4.0)

רוחאני הדגיש כי היציבות והביטחון של מדינות האזור כרוכים זה בזה, וקרא ל"מתינות ורציונליות" בין המדינות. לדבריו, איראן מאמינה כי "הפתרונות הפוליטיים צריכים להיות בראש סדר העדיפויות. מדינות האזור זקוקות ליתר התייעצות ושיתוף פעולה בפתרון המשברים האזוריים, ואנו מוכנים לשתף פעולה בהקשר זה". לדבריו, הדרך להילחם בטרור המאיים על בטחון האזור הינה באמצעות שיתוף פעולה.

רוחאני תיאר בדבריו את הפיצול העדתי השורר בעולם המוסלמי כ"מגפה גדולה" הפוגעת בבטחון האזור, ואמר כי ארצו רוצה ש"העולם האסלאמי… ינקוט בצעדים לעבר שלום ואחווה, ובהקשר זה אנחנו מוכנים לשאת ולתת כדי להגיע להסכם אמיתי".

ובהקשר הבילטרלי: רוחאני אמר לבן שיחו כי יש "בסיס ופוטנציאל נרחבים" לפיתוח היחסים בין איראן וקטר בתחומים הפוליטי והכלכלי. מהעבר השני, האמיר תמים תיאר את יחסיה של קטר עם הרפובליקה האסלאמית של איראן כ"היסטוריים ומוצקים". הוא אמר כי "אין כל מכשול בדרך להעמקת יחסי איראן-קטר", והביע את נכונותה של ארצו לחזק עוד יותר את היחסים עם איראן.

בהתייחסו למישור האזורי, אמר שליט קטר כי "מו"מ ודיאלוג הם הדרך היחידה לפתור נושאים אזוריים".

השיחה בין שני האישים התקיימה מספר ימים לאחר שסוכנות הידיעות הקטרית הרשמית "קנא" פרסמה כי בנאום בטקס סיום של מגויסי השירות הלאומי בקטר תקף האמיר תמים את המסר האנטי-איראני שיצא מפסגת ריאד בתחילת השבוע. השליט הקטרי הגדיר בדבריו את איראן ככוח אזורי ואסלאמי שאי אפשר להתעלם ממנו; הוא טען כי אין זה מן החכמה להסלים את היחסים עמה, ויש לשתף עמה פעולה אם רוצים להבטיח את היציבות באזור. זמן קצר לאחר פרסום הידיעה, הכחישו גורמים רשמיים בקטר את אמיתותה: הם טענו כי האמיר תמים כלל לא אמר את הדברים, וכי פצחנים (האקרים) פרצו לאתר "קנא" ושתלו בו את הידיעה הכוזבת. למרות ההכחשות הנמרצות – סעודיה, איחוד האמירויות הערביות ומצרים נקטו בצעד נגד קטר וחסמו את אפשרות הכניסה בשטחן לאתרים קטריים שונים, בראשם האתר של ערוץ החדשות "אל-ג'זירה".