רוחאני: ירי הטיל הבליסטי של החות'ים לעבר ריאד – תגובה לתוקפנות הסעודית

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב היום להתבטאויות הלוחמניות שיצאו מסעודיה, ואשר האשימו את ארצו באחריות לירי הטיל הבליסטי אותו שיגרו המורדים החות'ים לעבר ריאד לפני מספר ימים.

סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" מדווחת, כי במהלך ישיבת הממשלה בטהראן אמר רוחאני כי הירי החות'י הינו תגובה לתוקפנות הסעודית, כהגדרתו, נגד תימן: "מה יכול העם התימני לעשות נוכח עוצמת ההפצצות על ארצו? הם אומרים: אל תשתמשו בנשק שלכם כדי להגן על עצמכם. בסדר! תפסיקו אתם [הסעודים] תחילה את ההפצצות שלכם על העם התימני, ותראו האם תגובתו תהיה חיובית או לא".

רוחאני הוסיף: "אתם יודעים היטב את מעמדה וכוחה של הרפובליקה האסלאמית האיראנית… [גם] גדולים מכם לא הצליחו לפגוע בעם האיראני".

הנשיא האיראני האשים את המשטר הסעודי בעוינות כלפי העם הסורי והעם העיראקי, בתמיכה בדאע"ש ובמתקפותיו על עמים אלו, ובהתערבות בענייניה הפנימיים של לבנון. הוא טען כי הסעודים, באופן חסר תקדים, זימנו את ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי אליהם וכפו עליו להודיע על התפטרותו מריאד: "להיכן אתם [הסעודים] רוצים להגיע באמצעות השיטה הזו בה בחרתם?".

רוחאני אמר עוד כי יש צורך באחדות ובסולידריות בין עמי האזור וכי סעודיה עושה "טעות אסטרטגית" בכך שהיא מחשיבה את את ארה"ב וישראל לידידותיה ואת איראן לאויבתה. הוא ציין כי לאורך ההיסטוריה היחסים בין העמים באיראן ובסעודיה היו מבוססים על ידידות ואחווה: "השאלה כיום היא: מה התועלת שסעודיה מפיקה מהעוינות בה היא נוהגת כלפי עמי האזור?". הוא קרא לסעודיה לפתור את בעיותיה הפנימיות ולא לגרום בעיות לאחרים, והדגיש כי ארצו רוצה אך ורק בשלום, ביטחון ויציבות עבור עמי האזור, ובכללם סעודיה: "איננו רוצים שינוי בגבולות הגאוגרפיים [בתוך האזור], [אלא ש]העמים יקבלו את החלטותיהם בעצמם, ושההפצצות והתוקפנות על עמי האזור תיפסקנה".

(רוחאני. Tasnim, CC BY 4.0)
(רוחאני. Tasnim, CC BY 4.0)