רוחאני מגנה את "סופת הנחישות"; קורא להסיר הסנקציות מעל איראן

נשיא איראן חסן רוחאני שוחח היום בטלפון עם ראש ממשלת בריטניה קמרון ועם נשיא צרפת הולנד, ודן עמם במצב בתימן בעקבות פתיחתו הלילה של מבצע "סופת הנחישות" ובהתפתחות המו"מ בסוגיית הגרעין.

רוחאני גינה את המעורבות הצבאית בענייניהן הפנימיים של מדינות עצמאיות, ואמר כי על מדינות האזור להימנע ממעורבות צבאית שמחריפה את המשבר. הוא הוסיף, כי איראן שואפת להשגת שלוש מטרות: הפסקת המעורבות הצבאית בתימן, מניעת יצירתה של הזדמנות חדשה עבור הטרוריסטים, והקמת ממשלה רחבה.

המנהיג העליון ח'אמנאי בהלוויית אמו של רוחאני (צילום מסך, שידורי הטלוויזיה האיראנית)
המנהיג העליון ח'אמנאי בהלוויית אמו של רוחאני (צילום מסך, שידורי הטלוויזיה האיראנית)

בהתייחסו למו"מ בין איראן והמעצמות בסוגיית הגרעין (שהופסק זמנית בסוף השבוע שעבר בשל מות אמו של רוחאני), ציין הנשיא האיראני את הצורך לנוע קדימה בהתבסס על כבוד הדדי. הוא אמר, כי הצעד העיקרי הנדרש כדי להגיע להסכם הינו הסרת הסנקציות הבלתי צודקות שהוטלו על העם האיראני. הנשיא האיראני הוסיף כי יש לנצל את ההזדמנות הייחודית שנקרתה לטובת האזור והעולם, והדגיש כי צרפת ובריטניה צריכות לשמש בתפקיד של בונות אמון כהכנה לעתיד ולא כמפעילות לחץ.

(חשבון הטוויטר של חסן רוחאני; ערוץ "אל-מיאדין")

***

ותגובה מסוריה על מבצע "סופת הנחישות": סוריה מביעה דאגה עמוקה לנוכח ההתפתחויות החמורות בתימן, וקוראת לכבד את הריבונות, העצמאות והאחדות התימנית. כך מסר מקור רשמי במשרד החוץ הסורי לסוכנות הידיעות הסורית "סאנא".

המקור הוסיף, כי סוריה קוראת לצדדים בתימן לנהל דיאלוג ביניהם כדי להגיע לפתרון מדיני שיענה על רצונו וציפיותיו של העם התימני, ודורשת מהקהילה הבינלאומית לכבד רצון זה.