רוסיה יוצאת מסוריה: איך אוכלים את זה? / ד"ר יבגני קלאובררוסיה הפתיעה כהרגלה. ביום שני, ה- 24 למרץ, היא הודיעה באופן בלתי צפוי כי היא מוציאה את הדיוויזיות שלה מסוריה. בעקבות ההכרזה של הנשיא ולדימיר פוטין, הודיע שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו על פינוי מאסיבי של הכוחות האוויריים הרוסיים מהמדינה. אתר "וואלה" דיווח, כי "צוותים טכניים בבסיסים האוויריים החלו בהכנת כלי הטיס לטיסה למרחק ארוך בחזרה לרוסיה. הצוותים מעמיסים ציוד, חומרים ואספקה טכנית על כלי הטיס".[1] רוסיה נכנסה לסוריה באופן חד-צדדי והיא יצאה מסוריה בפעולה חד-צדדית: לא כתוצאה של מו"מ, לא תחת לחצים, ולא עקב תבוסה. החלו להגיע דיווחים גם על יציאת הכוחות האוויריים מבסיס חמימים אשר בלטקיה במערב סוריה, במקביל לדיווחים על נחיתות של צוותי אוויר אלה בשדה תעופה ליד העיר וורונז' הרוסית.

אין לדעת עדיין עד כמה הרוסים מתכוונים לצאת. רוסיה שומרת לעצמה את לטקיה, כשגורלו של משטר אסד לא ברור גם הוא. ערוץ "רוסיה 24" פרסם תמונות מבסיס חמימים שבלטקיה, בהן מופיעים חיילים רוסיים המעמיסים ציוד למטוסים לקראת שובם לרוסיה. הרוסים משאירים בשליטתם גם את שדה התעופה חמימים, המשמש אותם כבסיס מרכזי בסוריה לפעילות כנגד הכוחות המורדים. יצוין, כי דווקא בבסיס זה נחתמו לפני מספר שבועות הסכמי הפסקת האש עם ארגוני המורדים – מהלך שגם הוא נעשה תחת הפיקוח הבלעדי הרוסי. העובדה שרוסיה השאירה לעצמה את לטקיה ואת חמימים מתפרשת כהישג משמעותי – זאת מכיוון שהיא מקשה על טורקיה ועל הסעודים להשיג את מבוקשם – הפלת משטרו של אסד.

התגובה האמריקנית למהלך הרוסי טרם נוסחה. חוץ כמה קולות מופתעים בתוככי הבית הלבן, לא נשמעה תגובה הולמת. ולדימיר פוטין הדהים את הממשל כשהודיע על נסיגת רוסיה מסוריה. באתר "פוליטיקו" נטען, כי פוטין שוב הצליח להתל בנשיא האמריקני ברק אובמה, שלא הייתה לו שליטה לא על כניסתה של רוסיה לסוריה לפני כחצי שנה, ולא על הכרזת היציאה הפתאומית. לאובמה לא הייתה כל התראה על המהלך הרוסי, מה שמסביר את שתיקתו של הבית הלבן. פוטין הודיע בזמנו על כניסת הכוחות לסוריה, כשמטרתו המוצהרת הייתה להציל את משטרו של בשאר אסד; והיום פוטין לא טורח אלא לעדכן את הבית הלבן על יציאתו מסוריה השסועה והמפולגת, והוא עושה זאת רק בדיעבד.

המפתיע והמופתע: פוטין ואובמה בפגישתם באו"ם, ספטמבר 2015 (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
המפתיע והמופתע: פוטין ואובמה בפגישתם באו"ם, ספטמבר 2015 (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

הממד הספונטני מעניק לפוטין יתרון יחסי: הנשיא הרוסי מפגין את העובדה שיכולות התמרון – הן של המלחמה והן של השלום – נתונות בידיו. הספונטניות היא משאב פוליטי בפני עצמו. משאב זה עוזר לפוטין להצטייר בדעת הקהל העולמית כ"מנהיג שעושה", בשעה שהנשיא האמריקני, הלא-ספונטני והחסר יכולות תמרון, מצטייר כ"מנהיג שמדבר". פוטין מנצל את המלחמה בסוריה לחיזוק התדמית החדשה שלו: הוא מבקש להיות "מנהיג בעל אסטרטגיה" אשר פועל ביחס למטרות אותן הציב, בשעה שהנשיא האמריקני מצטייר כ"מנהיג חסר אסטרטגיה" ו"ללא מדיניות ברורה" במזרח התיכון.

פוטין אכן קורא את המפה הפוליטית נכון: רגע לפני שהמלחמה בסוריה מעמיקה, רגע לפני שהיא מתחילה לגבות קורבנות רבים, ורגע לפני שהעלות הכלכלית של הלחימה הופכת להיות בלתי נסבלת עבור הרוסים – הוא מסיג את כוחותיו מסוריה, ובכך הוא יוצא כ"מנצח". התסריט, לפיו הוא לא קרא נכון את המפה השבטית הסורית, והתערב מתוך תקווה שיוביל להסדר מדיני אך נכשל – לא בא בחשבון מבחינתו. פוטין לעולם לא יודה בטעותו. הודאה ב"טעות הסורית" לא תישמע בכלי התקשורת הרוסיים, אשר ממשיכים לשבח אותו ולהציג הצלחות בשטח, כגון שחרורם של כ- 400 ערים ויישובים מידי דאע"ש. עכשיו, כשהטורקים מאתגרים את הפסקת האש – השברירית מעצם טבעה – פוטין מעביר את מרכז הכובד של הפעילות בסוריה לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. כעת, פוטין מאותת לקהילה הבינלאומית שהוא ה- Good Guy, וכי הוא משאיר את העבודה השחורה לארדואן. הנשיא הטורקי ימשיך לתקוף את הכורדים בצפון סוריה ולתמוך בארגוני טרור במדינה הסורית. פוטין הבין שהפסקת האש לא תשרת את מטרותיו, כי היא עשויה להוביל להחלפת משטרו של אסד בדרכי שלום. הוא יוצא מסוריה כדי לא להיות אחראי על כשלונה של הפסקת האש. בכל מקרה, אם אסד "יזעיק אותו" הוא "יתייצב לדגל" שוב ויוכתר כגיבור.

[1] סוכנות הידיעות של וואלה (15.03.2016) אחרי ההודעה המפתיעה של פוטין: רוסיה החלה בנסיגה מסוריה.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית.


//