"ריאד חשובה יותר מירושלים": ההאשטאג שמסעיר את הרשתות החברתיות הערביות / גבי שניידר

"סליחה, חברי… הסוגיה [הפלסטינית] לא מעניינת אותי יותר". כך "צייץ" אתמול בחשבון הטוויטר האישי שלו תורכי אל-חמדאינטלקטואל סעודי הנמנה על הזרם הליברלי בממלכה. אל-חמד הוסיף ל"ציוץ" את ההאשטאג "ריאד חשובה יותר מירושלים [אל-קודס]" (#الرياض_اهم_من_القدس) – האשטאג שבימים האחרונים מעורר סערה ברשתות החברתיות הערביות, במיוחד בקרב גולשים סעודיים ופלסטיניים. סערה זו מלווה בוויכוחים נוקבים וגולשת לא אחת להשמצות ולהטחת חרפות וכינויי גנאי.

ברשת מועלות השערות שונות ביחס לנסיבות הופעתו של ההאשטאג: פעילי רשת פלסטיניים (ואחרים) טוענים כי מדובר בקמפיין רשתי שמקורו בדרגים הבכירים של המשטר הסעודי, ואשר נועד לסייע בהכשרת הקרקע בקרב אזרחי סעודיה לנורמליזציה עם ישראל – אפשרות שמועלית בחודשים האחרונים בכלי תקשורת שונים, במיוחד מאז מסעו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון. בהקשר זה – של הנורמליזציה עם ישראל – יש המזכירים את הראיון הנדיר שהעניק בשבוע שעבר הרמטכ"ל גדי אייזנקוט לאתר הסעודי "אילאף" ואת הביקור שערך בלוגר יהודי המכנה את עצמו "בן ציון" במסגד הנביא בעיר אל-מדינה – שני אירועים שזכו לתגובות אנטי-סעודיות נמרצות ברשת.

טענה אחרת מייחסת את ההאשטאג להחלטה שקיבלה בתחילת השבוע (ב- 19 בנובמבר) הליגה הערבית. כינוס החירום, שנערך בקאהיר בדרג של שרי חוץ, זומן לבקשתה של סעודיה, וזאת על רקע הטיל הבליסטי שירו המורדים החות'ים בתימן בתחילת החודש לעבר ריאד. הדוברים השונים, ובהם שרי החוץ של סעודיה ובחריין ומזכ"ל הליגה אחמד אבו אל-ריט, האשימו את איראן באחריות לירי ואמרו כי מדובר בתוקפנות שלא ניתן לשתוק עליה. הודעת הסיכום של הכינוס גינתה את התערבותה הבוטה של איראן בענייניהן של מדינות ערב והגדירה את ארגון החזבאללה כארגון טרור.

נציג לבנון לליגה הערבית, אנטואן עזאם, הביע בישיבה את הסתייגות ארצו מהסעיפים בהחלטה שהתייחסו לחזבאללה והגדירו אותו כארגון טרור. נשיא לבנון מישל עאון אמר למחרת דברים דומים למזכ"ל הליגה הערבית שהגיע לביקור בביירות. הוא דחה את הרמיזה הטמונה בהחלטה לפיה ממשלת לבנון שותפה לטרור וטען כי ללבנונים שמורה הזכות להתנגד לישראל ולסכל את תוכניותיה בכל האמצעים העומדים לרשותם. מזכ"ל החזבאללה חסן נסראללה, שדיבר באותו יום בנאום ששודר בערוץ "אל-מנאר", אמר כי מדובר בהחלטה צפויה ומצערת. הוא הכחיש בתוקף את הטענה הסעודית על מעורבות ארגונו בירי הטיל הבליסטי מתימן לסעודיה ואמר כי מדובר בהאשמה מגוחכת.

ארגון החמאס נזעק אף הוא להוציא הודעת גינוי להחלטת הליגה הערבית שהגדירה את החזבאללה כארגון טרור, והוסיף כי מפתיע שהליגה לא הזכירה בהחלטתה את "הטרור הציוני היומיומי לו חשופים העם הפלסטיני, אדמתו ומקומותיו הקדושים". בכיר הארגון מוסא אבו מרזוק היה מפורש וברור יותר בהסבר שנתן (ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר האישי שלו) להתנגדות החמאס להחלטת הליגה: לדבריו, ההחלטה נגד החזבאללה תגרור אחריה החלטות דומות נגד "כוחות ההתנגדות – החמאס, הג'יהאד ואחרים". אבו מרזוק הוסיף וקרא להעמיד בראש סדר היום של הדיאלוג הפנים-פלסטיני את הקביעה לפיה החזבאללה אינו ארגון טרור: "צריכה להיות עמדה מוסכמת כדי ש[ניתן יהיה] לתקן את המצפן הפוליטי של הערבים [לעבר] פלסטין וירושלים".

התמיכה שהביע החמאס בחזבאללה פגעה בעצב סעודי רגיש. סעודיה, כידוע, מנהלת מאבק חורמה באיראן ובארגון הלבנוני-שיעי, שהינו אחת מזרועות הביצוע האיראניות באזור. גולשים סעודיים נזעקו, על כן, לצאת נגד החמאס – עם ההאשטאג החדש, וגם בלעדיו. הם תוקפים את הארגון על יחסיו הקרובים לאורך השנים עם איראן השיעית, ומטיחים כי בכיריו מנצלים את הסוגיה הפלסטינית כדי לקצור רווחים אישיים.

הגולשים הסעודיים אינם מסתפקים בהאשמות נגד החמאס, ומנצלים את ההזדמנות לעשיית חשבון היסטורי עם הפלסטינים ככלל. הם מזכירים את הסיוע הסעודי הנדיב שהוענק לפלסטינים לאורך השנים, אשר לא זכה להכרת תודה, אלא נהפוך הוא: הפלסטינים מאשימים את סעודיה כי 'מכרה' את הסוגיה הפלסטינית.

האם אתה יודע, יקירי הפלסטיני, שהממלכה מעניקה לפלסטין תמיכה כספית שנתית בסך 1.7 מיליארד דולר, וכן מימון של תוכנית פיתוח באמצעות הבנק הסעודי לפיתוח בהיקף של 300 מיליון דולר…? והתוצאה: שנאה וכפיות טובה!

מזה ארבעים שנה שילדי סעודיה תורמים מדמי הכיס שלהם למה שידוע כ"ריאל של פלסטין". האימהות והנשים תורמות אף הן את הזהב שלהן למען פלסטין. זה חוץ ממיליארדי הדולרים שהלכו לפלסטין. והתוצאה – הפלסטיני אומר: סעודיה מכרה את 'הסוגיה'.

דורשים מאיתנו, כסעודים, להיות פלסטינים יותר מהפלסטינים עצמם. ועם זאת, לולא אללה וסעודיה – פלסטין הייתה נעלמת מהמפה. אך הפלסטיני רק מגדף את סעודיה ונוטר לה טינה!

חלק מהגולשים מדגימים את שנאתם של הפלסטינים לסעודיה בתמיכה שהעניקו בזמן מלחמת המפרץ הראשונה (1991-1990) לשליט עיראק סדאם חוסיין, שהורה לצבאו לכבוש את כוויית (תחילת אוגוסט 1990) ולאחר מכן לטש את עיניו לסעודיה ולשדות הנפט שלה ותקף אותה בחריפות. על הטענות לפיהן סעודיה 'מכרה את הסוגיה', גולשים אחרים עולים למתקפה בסגנון הבא, כפי שכתב אחד הגולשים: "ישנם פלסטינים שפגעו בארצנו, ופלסטינים שבגדו ומכרו את פלסטין. אך ירושלים אינה של הבוגדים והבוגדניים – היא שלנו לפניהם ומעליהם".

הסרטון הבא, המראה צעירים פלסטינים רוקדים ברחובות מזרח ירושלים, מנוצל על ידי גולשים שונים במספר אופנים: ללעוג על הכנותיהם של הפלסטינים לשחרר את ירושלים באמצעות ריקוד הדבּקה; להלין עליהם שהם רוקדים והסעודים משלמים כסף; לנגח אותם שהם שמחים בעוד אחרים נלחמים למען שחרורם.

יצוין, עם זאת, כי ישנם גולשים סעודים התוקפים את ההאשטאג "ריאד חשובה יותר מפלסטין" כהאשטאג שזורע פירוד ומחלוקת באומה הערבית ובעולם האסלאם. הגולשים הפלסטיניים תומכים, כמובן, בתפיסה זו, אך מוסיפים לכך גם אזכורים רבים על חשיבותה של ירושלים באסלאם. חלקם עושים זאת תוך שמירה על טון סולידי ומתן כבוד לריאד ולסעודיה, אך רבים מהם אינם מהססים לתקוף את הממלכה, ובפרט את דור ההנהגה הנוכחי השולט בה אשר, להשקפתם, מוביל לעבר אסון: לנורמליזציה עם ישראל. לשם כך הם נדרשים לחזרה אל עברה של השושלת הסעודית, ומעלים סרטונים מתקופתו של המלך פייסל בן עבד אל-עזיז (שלט בין השנים 1974-1965), בהם הוא קורא להשמדתה של מדינת ישראל ומטיף לג'יהאד למען שחרורה של ירושלים.

התמונה הבאה, המופיעה ב"ציוץ" טוויטר של גולש פלסטיני מעזה – תומך/פעיל חמאס – קשורה לסימניה המבצבצים לכאורה של נורמליזציה ביחסים בין סעודיה וישראל: לצידו של הרב משה סבאג – רב בית הכנסת הגדול של פריז – עומד מוחמד בן עבד אל-כרים אל-עיסא, מזכ"ל "ליגת העולם האסלאמי" (ראבטת אל-עאלם אל-אסלאמי), ארגון אסלאמי לא-ממשלתי הפועל מהעיר מכה. אל-עיסא – לשעבר שר המשפטים הסעודי, המכהן גם כיועץ בבית המלוכה – הגיע יחד עם שגריר סעודיה בצרפת, מוחמד אל-אנקארי, לביקור בבית הכנסת. מאוחר יותר הזמין השגריר הסעודי את הרב סבאג לארוחת ערב שנערכה לכבודו של אל-עיסא בהשתתפותם של שגרירים ערביים. במהלך שהותו בצרפת יצא אל-עיסא בפומבי נגד הטרור ונגד השימוש לרעה שנעשה בדת האסלאם על ידי מי שמנסים להצדיקו. הגולש העזתי – שביקש להעביר מסר חד בגנות הנורמליזציה הסעודית המסתמנת עם ישראל – צירף לתמונה את ההאשטאג מעורר המחלוקת ולצידו מילה אחת בלבד (בתעתיק ערבי): "שלום".

מסר דומה מעביר הקריקטוריסט הפלסטיני מוחמד סבאענה, שצירף להאשטאג "ריאד חשובה יותר מירושלים" את יצירתו הזוכה לכותרת "טראמפ והעולם הערבי": הנורמליזציה עם ישראל כפריטה על נבל שנועדה להנעים לאוזניו של הנשיא האמריקני.

(מקורות: טוויטר; ראי אל-יום; דוניא אל-וטןwatanserb ;qudsn)

גבי שניידר הוא עורך אתר Arab Sensor.

[תמונת הנושא: ירושלים וריאד – תמונות נוף. pixabay, נחלת הכלל]