רמאללה: נפתח יריד פלסטין הבינלאומי ה- 11 לספרים

יריד הספרים הבינלאומי ה- 11 של פלסטין יצא שלשום לדרך. היריד מתקיים בספריה הלאומית הפלסטינית בכפר סורדא, צפונית לרמאללה. בטקס הפתיחה השתתפו, בין היתר, שר התרבות הפלסטיני איהאב בסיסו ועמיתו הירדני נביל שקם, דיפלומטים ערביים וזרים, וכן סופרים ואמנים פלסטיניים וערביים.

את היריד מלווה הסיסמה "פלסטין המולדת – ירושלים הבירה", וזאת בעקבות החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. בסיסו אמר כי היריד נועד להעביר את המסר כי למרות כל המכשולים ירושלים היא בירתה של פלסטין.

בסיסו תקף את ישראל על שלדבריו היא מונעת את הגעתם של עשרות סופרים ואנשי אקדמיה מעזה להשתתף בפעילויות השונות של היריד. הוא אמר כי מדובר בהפרה של הזכות לחופש תנועה – אחת מזכויות האדם הבסיסיות – וכי יש בכך משום ביטוי ל"מנטליות של הכיבוש, הנאבק בכל מאודו נגד המעש התרבותי הפלסטיני".

השר הפלסטיני ציין בדבריו כי היריד חונך את פעילותה של הספריה הלאומית, ובכך נוסף "מרחב חדש לתרבות הפלסטינית". כזכור, באוגוסט 2017 נחשף כי הרשות הפלסטינית – בהנחייתו של היו"ר אבו מאזן – בונה בסורדא "ארמון אירוח", שנועד לשמש כמעון של הראיס בו יארח מנהיגים המגיעים לבקר בשטחי הרשות. הבנייה הראוותנית – שכללה ארבע קומות עם גנים, מזרקות ומנחת מסוקים, על שטח של 44 דונם ובעלות כוללת של 13 מיליון דולר – גררה ביקורת ציבורית (שלובתה על ידי ארגון החמאס), ושר התרבות הפלסטיני הודיע כי אבו מאזן החליט להפוך את הפרויקט הגרנדיוזי לספריה לאומית, שתסייע בשמירה על המורשת הפלסטינית.

ביריד הספרים, המשתרע על שטח כולל של 5,000 מ"ר, משתתפים 500 בתי הוצאה לאור – פלסטיניים, ערביים וזרים מרחבי העולם. הוא יימשך עד ה- 13 במאי, ובמסגרתו ייערכו עשרות אירועים, לא רק בשטח היריד אלא גם בשטחי הרשות הפלסטינית בכלל. רשימת הפעילויות כוללת, בין היתר, אירועים העוסקים בנכבה הפלסטינית. כך, למשל, נערך אתמול לפנות ערב סימפוזיון שכותרתו: "הטרנספר בין הנכבה וההישארות". בהמשך הערב נערך כינוס נוסף תחת הכותרת: "הזהות, המורשת והתרבות הלאומית לאחר הנכבה". והערב – אירוע נוסף: "פלסטין לפני הנכבה – זכרון מולדת".

גם האינתיפאדה הראשונה זוכה למקום של כבוד ביריד. בין כותרות האירועים העוסקים בה: "סיפורי האינתיפאדה", "הגבורה באינתיפאדה הראשונה", "זכרונות האינתיפאדה", וגם סדנת קומיקס בנושא "האינתיפאדה הראשונה".

כרזת היריד (טוויטר)
כרזת היריד (טוויטר)

וכאמור, גם ירושלים על ראש שמחתו של היריד הבינלאומי, ובין האירועים המוקדשים לה ניתן למצוא את הכותרות הבאות: "דפים מההיסטוריה של ירושלים", "התנסות מעצר הבית של הילדים הירושלמיים", ו"המסמכים וכתבי היד הירושלמיים: ראיות לעמידה האיתנה ולקיום".

("אל-חיאת אל-ג'דידה"; רדיו "קול פלסטין"; אתר משרד התרבות הפלסטיני; "אל-עין"; fatehmedia)