רמדאן בטורקיה: ארדואן שבר את הצום עם פליטים סורים ותקף את מדינות אירופה

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שבר אמש את צום הרמדאן בסעודת איפטאר יחד עם פליטים סורים.

ארדואן הגיע עם אשתו אמינה ובתו סמיה למרכז לפליטים סורים הממוקם בעיר מידיאט שבמחוז מרדין (דרום-מזרח טורקיה), וזאת לרגל יום הפליטים הבינלאומי המצוין בכל שנה ב- 20 ביוני.

במהלך ביקורו באזור נפגש הנשיא הטורקי קודם לכן עם משלחת בראשות נציב האו"ם לענייני פליטים אנטוניו גואטרס. בין משתתפי המשלחת: שחקנית הקולנוע אנג'לינה ג'ולי, המשמשת כשליחה מיוחדת של הנציבות לענייני פליטים.

בדברים לעיתונאים לאחר הפגישה, אמר ארדואן כי ארצו תמשיך לנקוט במדיניות של "דלת פתוחה" כלפי הפליטים ותסייע להם עד שהמצב יחזור לקדמותו.

מחנה פליטים לפליטים סורים, גבול טורקיה-סוריה, 2012 (VOA, נחלת הכלל)
מחנה פליטים לפליטים סורים, גבול טורקיה-סוריה, 2012 (VOA, נחלת הכלל)

במהלך סעודת שבירת הצום תקף ארדואן את מדינות אירופה, על שבניגוד לטורקיה אינן עושות די לסייע לפליטים וסוגרות את עצמן כדי לשמור על בטחונן ויציבותן. לדבריו, בעוד טורקיה בעלת האפשרויות הצנועות קלטה כשני מיליון פליטים, בכל אירופה נקלטו כ- 200 אלף בלבד: "מעולם לא נטשנו את המדוכאים בידי המדכא, ולעולם לא נעשה זאת". הוא מתח ביקורת על מדינות "שאינן נותנות לסירות פליטים [לעבור] ליד חופיהן ושולחות את הפליטים למוות בים התיכון ובים האגאי", והגדיר את מדיניותן כ"פשע נגד האנושות".

ארדואן ציין, ביחס למשברים בסוריה ובעיראק, כי טורקיה פועלת לפתרון "אשר יגן על הזכויות ועל העתיד של כל מי שגר באזור, לא רק [של] קבוצה אתנית או דתית אחת. תכתיבים אתניים ודתיים יובילו רק לעוד שפיכות דמים וסבל".

בדבריו בפני הפליטים הרעיף עליהם ארדואן מחמאות. הוא אמר, כי עבור טורקיה הם מהווים מוהאג'רון (מילולית: מהגרים) – מונח מראשית האסלאם המתייחס לראשוני מאמיניו של הנביא מוחמד, שזכו ליחס של התנגדות במכה והיגרו עמו בשנת 622 לעיר אל-מדינה, שם קיבלו חיזוק וסיוע מבני העיר המכונים אל-אנסאר (מילולית: התומכים): "אתם מהאג'רון עבורנו. אנו, כאנסאר, מנסים לדאוג לאחינו המהאג'רון עם האהבה, ההתלהבות וההתרגשות של [העיר] אל-מדינה. בתרבותנו, אורח משמעותו שגשוג, כבוד ושמחה. הבאתם לנו שגשוג, כיבדתם אותנו בנוכחותנו". הנשיא הטורקי הביע את תקוותו, כי זה יהיה הרמדאן האחרון אותו יעברו הפליטים בנפרד מבני משפחותיהם.

גואטרס, שנכח אף הוא בסעודת האיפטאר, שיבח את טורקיה על פועלה למען הפליטים וקרא למדינות אירופה לפתוח את גבולותיהן עבורם ולא להסתפק במתן תמיכה כספית.

(מקורות לידיעה: אתר הנשיאות הטורקית; "אל-חיאת"; "אנאדולו"; רדיו SAWA)