רפיח המצרית: הסתיימה חפירתה של תעלה למניעת הברחות

מקורות מצריים ופלסטיניים מדווחים הבוקר, כי מהנדסי הצבא המצרי השלימו את חפירתה של תעלה ברפיח המצרית, שהוקמה לאורך הגבול עם רצועת עזה כדי לסייע במניעת הברחות מהרצועה ואליה.

מקור בטחוני בצפון סיני מוסר, כי התעלה החדשה נחפרה מאחורי הבתים המיועדים לפינוי ולהריסה במסגרת השלב השלישי של הקמת אזור החיץ בין רצועת עזה ומצרים – שלב שביצועו יחל לאחר עיד אל-פיטר (בסיום חודש הרמדאן). התעלה ממוקמת במרחק של כ- 1000 מטר מהגבול, במקביל לקו הגבול. עומקה כעשרים מטרים, ורוחבה עשרה מטרים. במהלך חפירתה נחשפו והושמדו מנהרות ופתחי אוורור.

מנהרת חמאס שנחשפה על ידי ישראל, יולי 2014 (המקור: IDF, flickr, CC BY-SA 2.0)
מנהרת חמאס שנחשפה על ידי ישראל, יולי 2014 (המקור: IDF, flickr, CC BY-SA 2.0)

כוחות משמר הגבול המצריים מוצבים לאורך התעלה. הצבא יקים לאורכה מגדלי שמירה.

מהנדסי הצבא פועלים להעמיק את התעלה ל- 30 מטר ומעלה, עד להגעה למי התהום.

על פי האתר הפלסטיני "אל-חדת'", תושבים ופעילים בתחום ההברחה באזור חוששים כי שלטונות מצרים יורו להציף את התעלה במים מלוחים – פעולה שעלולה לגרום נזק כבד לכל האזור, תוך פגיעה במאגר מי התהום, בחקלאות וביסודותיהם של הבתים.

פתח מנהרה חמאסית שנחשפה על ידי ישראל, יולי 2014 (המקור: IDF, flickr, CC BY-SA 2.0)
פתח מנהרה חמאסית שנחשפה על ידי ישראל, יולי 2014 (המקור: IDF, flickr, CC BY-SA 2.0)

מצרים החלה בסוף אוקטובר 2014 בהקמת אזור החיץ לאחר פיגוע קשה שבוצע כנגד כוחות הביטחון המצריים באזור כרם אל-קואדיס בצפון חצי האי סיני, אשר גבה את חייהם של כשלושים חיילים. התעלה מתוארת על ידי המקורות השונים כמחסום אסטרטגי, המשתלב בלחימה העיקשת שמנהלת מצרים נגד ההברחות.

ובינתיים: הרשויות במצרים הודיעו, כי מעבר הגבול ברפיח ייפתח מחר ולמשך שלושה ימים בשני הכיוונים. מדובר בהמשך של ההקלות שמעניקה מצרים בתקופה האחרונה עבור תושבי רצועת עזה.

("מסראוי"; "וטן"; "מען"; "אל-חדת'")