רצח השגריר הרוסי בטורקיה: אנקרה מאשימה את פתהוללה גולן, מוסקבה ממתינה לתוצאות החקירה

יומיים לאחר ההתנקשות בשגריר רוסיה בטורקיה אנדרי קרלוב – ורוסיה הרשמית סבורה כי מוקדם עדיין לקבוע מי עומד מאחורי הרצח.

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר היום, כי יש להמתין לתוצאות ועדת החקירה הרוסית-טורקית שהוקמה לבקשת רוסיה, ואשר החלה אתמול כבר את עבודתה, ולא למהר להסיק מסקנות. שמונה עשר נציגים רוסיים הגיעו אתמול לבירת טורקיה כדי ליטול חלק בחקירה, והשתתפו בנתיחת גופתו של קרלוב.

עמדתה הזהירה של רוסיה עומדת בניגוד למהירות היחסית בה גורמים רשמיים בטורקיה מנסים לקשור אל ההתנקשות את תנועתו האופוזיציונית של מנהיג הדת הטורקי פתהוללה גולן, הגולה מזה שנים רבות בארה"ב. כזכור, הממסד הטורקי מאשים את גולן ותנועתו – המכונה בטורקיה FETÖ  – באחריות לנסיון ההפיכה הכושל שהתרחש במדינה באמצע חודש יולי, ודורש מארה"ב להסגירו לטורקיה. גולן עצמו מכחיש את הטענות נגדו.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר הערב, כי אין ספק שהמתנקש משתייך לארגונו של פתהוללה גולן, וכי היו לו קשרים עם גורמים זרים. ארדואן אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שקיים באנקרה עם נשיא אלבניה בויאר נישני, שהגיע לביקור בטורקיה.

המתנקש (מימין - צילום מסך, טוויטר) וגולן (flickr, public domain)
המתנקש (מימין – צילום מסך, טוויטר) וגולן (flickr, public domain)

בשיחת טלפון אתמול בלילה בין שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו לעמיתו האמריקני ג'ון קרי, טען צ'בושולו כי טורקיה ורוסיה "יודעות" שתנועתו של גולן היא העומדת מאחורי רציחתו של קרלוב. מקור במשרד החוץ הטורקי מסר, כי קרי – שיזם את שיחת הטלפון – הביע את צערו על ההתנקשות בחייו של השגריר.

השיחה בין שני האישים התקיימה לאחר מפגש משולש – ללא נציגות אמריקנית – שהתקיים אתמול במוסקבה בין שרי החוץ של רוסיה, טורקיה ואיראן. השלושה יצאו בהצהרה משותפת ("הצהרת מוסקבה"), הכוללת הבעת נכונות של שלוש המדינות לתווך בין המשטר והמורדים בסוריה לצורך השגת הסכם שיסיים את המלחמה הממושכת, וכמו כן הבעת נכונות לערוב ליישומו. בנוסף, שרי החוץ לברוב, צ'בושולו וזריף הסכימו כי יש לפעול להרחבתו של הסכם הפסקת האש שהושג בחלב כך שיכלול את כל שטחה של סוריה, וכן לדאוג למעבר חופשי של סיוע הומניטרי ולתנועה חופשית של אזרחים ברחבי הטריטוריה הסורית. במסיבת העיתונאים המשותפת עם עמיתיו האיראני והטורקי, סרגיי לברוב לא התייחס לקריאתו של שליח האו"ם המיוחד סטפן דה מיסטורה לערוך בתחילת חודש פברואר סבב שיחות חדש בסוגיה הסורית. לדבריו, המסלול "היעיל והאפקטיבי ביותר" לפתרון המשבר בסוריה הינו המסלול עליו הסכימו רוסיה, איראן וטורקיה. הוא הוסיף, כי ישנה הסכמה רוסית-טורקית-איראנית, לפיה סילוקו של הנשיא הסורי בשאר אל-אסד מהזירה הפוליטית אינו עומד בראש סדר העדיפויות.

בשיחה בין קרי וצ'בושולו עלו גם השמועות שצצו בטורקיה, לפיהן ארה"ב מעורבת ברצח השגריר הרוסי קרלוב, או תומכת בכך – שמועות המתבססות על העובדה שגולן מתגורר בארה"ב. דובר מחלקת המדינה האמריקנית ג'ון קירבי אמר אתמול בתדרוך לעיתונאים, כי זו "טענה מגוחכת, שקרית לחלוטין, ואין בה כל בסיס של אמת". לדבריו, קרי הביע בפני צ'בושולו את דאגתו מפני הטענות הללו.

בתקשורת הטורקית ממשיכים להתפרסם בינתיים פרטים נוספים אודות המתנקש, המוכיחים לכאורה את הקשר שלו לארגונו של גולן. היורה – מבלוט מרט אלטנטש, בן 22, שוטר ביחידת היס"מ של משטרת אנקרה – ירה בקרלוב בגבו במהלך נאומו בתערוכת צילומים באנקרה, ונורה זמן קצר לאחר מכן למוות על ידי שוטרים לאחר שסירב להניח את נשקו.

על פי דיווח בעיתון "הורייט", שמו של אלטנטש עלה בחקירה שהתנהלה ב- 2015 בנוגע לארגון FETÖ, לאחר שנטל חלק בפגישות שקיימו אנשי הארגון בנפת איזמיר (מערב טורקיה).

הפובליציסט הטורקי עבדול קאדר סלווי, הכותב ב"הורייט", טוען כי הארגון של פתהוללה גולן הוא העומד מאחורי הרצח. הוא חושף כי מאז נסיון ההפיכה בקיץ האחרון, אלטנטש היה שמונה פעמים חלק מצוות האבטחה האחראי על הגנתו של הנשיא הטורקי, אם כי הוא מילא תפקיד במעגל האבטחה השני ולא היה בין שומרי ראשו האישיים של ארדואן.

נקודת החולשה בטענות לפיהן אלטנטש משתייך לארגונו של גולן נובעת מהתמיהה כיצד הוא הצליח, אם כן, להיחלץ עד כה ממבצע הטיהור הנרחב שמתנהל בטורקיה מאז כשלון ההפיכה, ואשר הביא למאסרים ולפיטורים המוניים בקרב כוחות הביטחון ועובדי המגזר הציבורי. זו אולי הסיבה שהנשיא ארדואן הבהיר הערב במסיבת העיתונאים, כי המבצע לטיהור המשטרה והצבא נמשך עדיין, ומתנהל באופן דקדקני.

גופתו של השגריר הרוסי הגיעה אמש למוסקבה, והתקבלה בטקס בו נכחו שרי החוץ של רוסיה וטורקיה ואלמנתו של קרלוב. הלוויה תתקיים מחר בהשתתפותו של הנשיא ולדימיר פוטין. דובר הקרמלין מסר, כי פוטין החליט להעניק לקרלוב את התואר "גיבור רוסיה" – עיטור הכבוד הצבאי הגבוה ביותר במדינה.

(hurriyetdailynews; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; "א-שרק אל-אוסט"; "אל-ערביה")