"רשע באמונתו יחיה" – הגירסה האיראנית לפיגוע באהוואז / פרופ' עוזי רבי

הפיגוע במהלך המצעד צבאי באהוואז שבאיראן גבה את חייהם של 29 בני אדם ועשרות פצועים, בהם גם ילדים ועיתונאים.

אהוואז היא בירת מחוז ח'וזסתאן שבאיראן (ערבסתאן בפי הערבים) ומקום מושבו של המיעוט הערבי באיראן. אזור זה טעון במתח ערבי-פרסי מקדמת דנא במיטב מסורת האיבה בין שני העמים. סביר להניח כי מדובר בפעולה מטעם המחתרת הערבית הבדלנית הפועלת במקום ומתקראת "אהוואזיה". פעיליה מוחים בדרך זו, ולא בפעם הראשונה, על מצבו הקשה של המיעוט הערבי באיראן.

המעניין הוא שהראשונים ליטול אחריות על הפיגוע היו פעילי דאע"ש, שמתהדרים מיד בכל פיגוע עלי אדמות כדי להוכיח שלא נס ליחו של הארגון.

אין להקל ראש בחריפות הפיגוע ובעומקו של הכשל האבטחתי שנחשף לעיני כל. אך המשטר האיראני כדרכו מנצל זאת לצרכיו ומלהיט את הציבור בתמונות של חיילים איראנים וילדים פצועים המפונים מהזירה.

יומיים אחרי הפיגוע הקטלני באהוואז מפרסמת איראן את המסקנות שהעלה התחקיר המדוקדק שקיימה. הפיגוע היה לכאורה פרי יוזמה של "משולש הרשע החדש" אליבא דאיראן – סעודיה, ארה"ב וישראל. כך, בפעם המי יודע כמה, מטשטש המשטר האיראני את ניהולו המביש והכושל ומחלץ מגרונותיהם הניחרים של חסידי המשטר או סתם איראנים אומללים את הקריאות "מוות לאמריקה, מוות לישראל".

שינוי סדרי עדיפות לאומית, אוזן קשבת למיעוטים דחויים? לא באיראן. לא עם המשטר האיראני הזה. איראן ממשיכה במלאכת ה"טיוח" ומשתמשת במנופי "השעיר לעזאזל" של המאה ה- 20.

במקום לקרוא עצמו לסדר ולשנות סדרי עדיפויות מבית כדי להביא מעט רווחה לעמו הדואב, מתבל הנשיא חסן רוחאני את נאומו באיומים כנגד כל באי עולם, ומוסיף כי הוא משוכנע כי איראן תשיב לאויביה כגמולם. מדוע? כי היא, ורק היא, אמונה על "תרבות העאשורה המקדשת את החירות ודוחה את העושק והקיפוח".

"רשע באמונתו יחיה". משטר רודני זה, שהבטיח גדולות ונצורות לבני עמו, מוליך אותם בדרך הבטוחה לתהום. חברות אירופאיות נוטשות את השוק האיראני, משיקולים כלכליים כמובן, הסחרור האינפלציוני המטורף נמשך, המוני איראנים נמקים ברעב, אך "הרשע" מצליח לראות אור בקצה המנהרה.

משטרים אלה, הנשענים על קפריזה דתית גחמנית, הוכיחו שהם אינם מסוגלים וראויים לנהל מדינות. בסוף המנהרה שהם הולכים בה ומובילים את בני עמם אִתם ממתינה חשכת צלמוות, ובמוקדם או במאוחר הם צפויים לגלות זאת.

(הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי)
ח'אמנאי, אתמול (האתר של ח'אמנאי, CC BY 4.0)
ח'אמנאי, שלשום (האתר של ח'אמנאי, CC BY 4.0)