שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי: רוסיה שברה את הקונצנזוס הבינלאומי נגד הנשק הכימי

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, תקפה היום את רוסיה (ולא בפעם הראשונה) על תמיכתה במשטרו של בשאר אל-אסד.

בדיון במועצת הביטחון על המצב במזרח התיכון, הקדישה היילי את נאומה לשימוש שעושה המשטר הסורי בנשק כימי נגד אזרחיו לאורך שנותיה של המלחמה בסוריה, וזאת במלאת שנה למתקפה הכימית שערך הצבא הסורי על ח'אן שייח'ון שבמחוז אידליב (צפון-מערב סוריה) – מתקפה שהביאה למותם של קרוב למאה בני אדם ולפציעתם של כחמש מאות נוספים. משטר אל-אסד הכחיש אמנם מספר פעמים את הטענות נגדו, אולם דו"חות חקירה שהוצגו בפני האו"ם קבעו כי המתקפה בח'אן שייח'ון בוצעה על ידי מטוסי הצבא הסורי.

היילי תיארה בנאומה את הזוועות שמחולל הנשק הכימי, והאשימה את רוסיה על הגיבוי שנתנה למשטר הסורי בסוגיית השימוש בנשק זה: "משטר אסד המשיך להשתמש בנשק כימי נגד העם הסורי. חברה אחת של מועצה זו [=מועצת הביטחון] הגנה על משטר אסד מההשלכות [של השימוש בנשק כימי], וחסמה אותנו מחידוש [המנדט של] "ג'ים" [Joint Investigative Mechanism, הגוף הבינלאומי שהוקם ב- 2015 במטרה לחקור את השימוש בנשק כימי במלחמה בסוריה. באוקטובר 2017 הטילה רוסיה וטו במועצת הביטחון על הצעת החלטה להארכת המנדט של "ג'ים"]. הקונצנזוס שלנו נשבר".

היילי המשיכה ואמרה כי "בשל כך, העולם היום הוא מקום מסוכן הרבה יותר. משטר אסד ממשיך להשליך פצצות כלור על גברים, נשים וילדים חפים מפשע. רק בשבועות האחרונים, כאשר המשטר כבש את הרוטה המזרחית, היו דיווחים מהימנים על התקפות גז כלור".

השגרירה האמריקנית הדגישה כי לחוסר התגובה של האו"ם לשימוש החוזר ונשנה של המשטר הסורי בנשק כימי יש השלכות עבור העולם כולו: "אנחנו מחליקים במהירות לאחור, חוזרים לעולם שחשבנו שעזבנו אותו. אף אחד אינו רוצה לחיות בעולם שבו נעשה שימוש בנשק כימי. אף אחד אינו רוצה לחיות בפחד שגז חסר צבע וחסר צורה יחדור פתאום לריאותינו וישאיר אותנו להיאבק על אוויר לנשימה. אם לא נפעל, אם לא נעצור ונשנה כיוון – זה העולם שאנו יכולים להתקרב אליו במהירות".

היילי סיימה את נאומה בקריאה לפעולה בינלאומית נמרצת שתפטור את העולם מהנשק הכימי ותביא להעמדתם לדין של כל מי שעושים בו שימוש: "ב- 4 באפריל 2017, תושבי ח'אן שייח'ון סבלו טרגדיה שלא תיאמן. היום, ה- 4 באפריל 2018, הבה ונהרהר בטרגדיה זו… הבה ונשתמש בפגישה זו כתחילתה של שותפות מחודשת והתחייבות מחודשת לשים קץ לשימוש בנשק כימי בסוריה. עשינו זאת בעבר. אפילו עם כל המחלוקות העמוקות במועצה הזו, ארה"ב מסרבת להאמין שאיננו יכולים להתאחד שוב כדי לעצור את הנשק הכימי – לא רק כדי להגן על העם הסורי אלא להגן על כולנו".

שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, ערער בדיון על קביעת הדו"חות שהוגשו לאו"ם לפיהם המתקפה בח'אן שייח'ון בוצעה על ידי צבא סוריה. הוא הסתמך בדבריו על העובדה שהחוקרים לא יכלו להגיע לאזור המותקף. הוא הוסיף כי רוסיה הציעה חלופה לחידוש המנדט של "ג'ים", אבל "העמיתים המערביים מתעקשים על מכניזם שנוח להם".