שרת החוץ של האיחוד האירופי: הסכם הגרעין עם איראן לא ניתן למו"מ מחדש

(עודכן: 21:10)

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, החלה אתמול ביקור בן יומיים בוושינגטון, במהלכו תיפגש עם סגן הנשיא האמריקני מייק פנס ועם חברי קונגרס, ותדון ביחסים בין האיחוד האירופי וארה"ב ובסוגיות בטחוניות.

ביקורה של מוגריני נערך על רקע נאומו של דונלד טראמפ בחודש שעבר, בו הודיע על החלטתו שלא לאשרר את הסכם הגרעין עם איראן. הוא אף איים כי ללא הכנסת שיפורים בהסכם – הוא יבוטל. עמדתו של הנשיא האמריקני זכתה למתקפה מצידה של איראן, אך גם לביקורת מצד האיחוד האירופי ומצידן של המדינות האחרות החתומות על ההסכם: רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה.

מוגריני כבר הביעה בחודש שעבר (שבוע לאחר נאומו של טראמפ) את עמדת האיחוד האירופי [וידיאו מצורף], לפיה הוא מחויב באופן מלא ל"יישום מלא" של הסכם הגרעין "על ידי כל הצדדים". היא הוסיפה כי מדובר באינטרס בטחוני מרכזי של האיחוד האירופי.

והיום, במסיבת עיתונאים בוושינגטון, חזרה מוגריני וקראה לכל הצדדים החתומים על הסכם הגרעין לדבוק בו והבהירה כי לא ניתן לפתוח אותו למו"מ מחדש. היא הוסיפה, כי היא קיבלה הבטחות מצדדים שונים בקונגרס לפיהן המחוקקים האמריקניים מתכננים לפעול כדי לוודא שארה"ב תישאר מחויבת להסכם: "קיבלתי אינדיקציות ברורות שהכוונה היא לשמור על כך שארה"ב תציית להסכם, ולעשות זאת בתיאום עם ה- E3 [גרמניה, צרפת ואיטליה], האיחוד האירופי… והקהילה הבינלאומית".

מוגריני הוסיפה כי האיחוד האירופי סומך על הדוחות שהוציאה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA), אשר קבעו כי איראן עומדת בכל ההתחייבויות שקיבלה על עצמה בהסכם הגרעין. לדבריה, האיחוד האירופי מאוחד לחלוטין בעמדתו התומכת בהסכם וביישומו המלא: "אנחנו רוצים לראות את ארה"ב ממשיכה ביישומו של ההסכם בעתיד, ומוכנים לעבוד איתם בעניין זה".