שר החוץ האיראני זריף: כישלון במו"מ על הגרעין – לא סוף העולם

הפרלמנט האיראני אישר היום באופן סופי וברוב גורף הצעת חוק, שמטרתה לשמור על זכויות הגרעין של איראן ועל ההישגים אותם צברה עד כה במו"מ בסוגיה זו [כלומר, בהסכם המסגרת שהושג בלוזאן ב- 2 באפריל].

על פי החוק – שמתווה כללי שלו אושר בתחילת השבוע – כל הסכם שיושג בין איראן והמעצמות בסוגיית הגרעין יהיה קביל אך ורק אם יכלול את המרכיבים הבאים: הסרה מיידית ומלאה של הסנקציות עם היכנס החוק לתוקפו (ולא הסרה הדרגתית); לא תתאפשר גישה של פקחים לאתרים צבאיים ובטחוניים ולאתרים רגישים לא-גרעיניים, ו"הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית" תוכל לערוך אך ורק פעילויות בקרה סנטדרטיות; לא תתאפשר גישה למסמכים הקשורים לגרעין האיראני ולמדעני הגרעין האיראניים; לא תהיינה הגבלות על מחקר ופיתוח גרעיניים ועל רכישת טכנולוגיה גרעינית לצורכי שלום.

בנוסף, החוק החדש מחייב דיווח לפרלמנט על תוצאותיו הסופיות של המו"מ. כמו כן, שר החוץ מוחמד ג'ואד זריף – העומד בראש צוות המו"מ – יציג כל שישה חודשים בפני הפרלמנט דו"ח על תהליך יישומו של ההסכם הסופי, לכשהסכם זה יתקבל.

את החוק יש לנתח לאור ההגעה לשלב "הישורת האחרונה" בשיחות בין איראן וקבוצת ה- 5+1 לקראת סוף החודש – המועד בו אמורים הצדדים להגיע לחתימה על הסכם סופי. נציגים בפרלמנט בעל המגמה השמרנית תקפו לא אחת את צוות המו"מ ואת זריף על הוויתורים שנעשו במהלך המגעים עם המעצמות. כעת הפרלמנט אישר למעשה חוק, המגביל את יכולת התמרון של צוות המו"מ ומקשה עליו להגיע להסכם סופי.

התגובה הממשלתית לחוק לא איחרה לבוא. סגן הנשיא האיראני לעניינים פרלמנטריים מג'יד אנסארי הגיב על תוצאות ההצבעה בפרלמנט באומרו, כי חקיקת החוק על ידי הפרלמנט סותרת את פרק 176 בחוקת המדינה. פרק זה מגדיר את סמכויות המועצה העליונה לביטחון לאומי, בראשה עומד הנשיא חסן רוחאני. בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "ארנא" אמר אנסארי, כי נושא הגרעין והמו"מ הנובע ממנו מצויים בתחום סמכותה ואחריותה הבלעדית של מועצה זו. הוא הדגיש, כי המנהיג הרוחני ח'אמנאי הבהיר לא אחת את תמיכתו בצוות המו"מ ובזריף. לדבריו, הנושאים ונותנים פעלו באמינות ובעוצמה ככל יכולתם לשמור על הקווים האדומים שהוגדרו. הוא ציין, כי בשלב הרגיש בו נמצא כעת המו"מ, החוק אינו עוזר לצד האיראני.

דברים ברוח דומה השמיע גם דובר הממשלה מוחמד באקר נובאקט בתדרוך השבועי לעיתונאים. נובאקט הבהיר, כי הממשלה מתנגדת לחוק החדש בשל העובדה שהוא נוגד את החוקה.

"לא סוף העולם". שר החוץ האיראני, ארכיון, ז'נבה, נובמבר 2013 (מקור: U.S. Mission Geneva / Eric Bridiers, flickr, CC BY-ND 2.0)
"לא סוף העולם". שר החוץ האיראני, ז'נבה, נובמבר 2013 (מקור: U.S. Mission Geneva / Eric Bridiers, flickr, CC BY-ND 2.0)

בינתיים השיחות בין הצדדים ממשיכות להתנהל. שר החוץ מוחמד ג'ואד זריף אמר אתמול, כי הימים הבאים הולכים להיות קשים מאוד עבור הנושאים ונותנים. בדברים לעיתונאים בלוקסמבורג לאחר פגישתו עם שרי החוץ של בריטניה, צרפת, גרמניה והאיחוד האירופי, טען זריף כי אינו יודע כמה זמן דרוש כדי לסיים את המו"מ. הוא הוסיף, כי "אם יש רצון פוליטי לקבל את העובדות ולנוע קדימה על בסיס מה שהסכמנו בלוזאן [=הסכם המסגרת מה- 2 באפריל], תהיה אפשרות טובה לסיים את המו"מ עד תאריך היעד או מספר ימים לאחר מכן".

בראיון ל- New Yorker האמריקני, המצוטט במדיה האיראנית, זריף מוסיף כי כישלון במו"מ "לא יהיה סוף העולם". לדבריו, עבור ארה"ב יהיה מדובר בהחמצה של "הזדמנות גדולה, כנראה ייחודית", אבל "עבורנו – האוכלוסיה שלנו רגילה לעשות את ההקרבות הנחוצות כדי לשמור על כבודה ועל זכויותיה". זריף הבהיר, כי עבור איראן "אין מדובר על לאומיות או שוביניזם, אלא פשוט על העומק ההיסטורי שיש [לה]. מספר שנים הם תקופה קצרה בהיסטוריה של מדינה עם עומק של אלף שנים".

(סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "ארנא"; TASNIM ;Press TV)