שר החוץ האיראני זריף: נסיגה של ארה"ב מהסכם הגרעין תוביל לבידודה הבינלאומי

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'ואד זריף, אמר היום כי אם ארה"ב תחליט לסגת מהסכם הגרעין – הדבר יוביל לבידודה הבינלאומי.

זריף התייחס לפגישות שקיים לאחרונה עם ג'ון קרי, שר החוץ האמריקני לשעבר שבתקופת כהונתו ניהלו המעצמות את המו"מ עם איראן שהוביל לחתימה על הסכם הגרעין ביולי 2015. ה"בוסטון גלוב" האמריקני חשף לפני יומיים, כי קרי וזריף נפגשו פעמיים בחודשיים האחרונים ודנו בדרכים לשמר את ההסכם, שייתכן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד להכריז בסוף השבוע (ה- 12 במאי) על פרישת ארצו ממנו. על פי הדיווח, הפגישה האחרונה התקיימה לפני כשבועיים במטה האו"ם בניו יורק. בנוסף, קרי גם נפגש בחודש שעבר עם נשיא גרמניה, פרנק-וולטר שטיינמאייר ועם נשיא צרפת עמנואל מקרון, וכן שוחח בטלפון עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני – כל זאת במטרה להציל את ההסכם.

שר החוץ האיראני אמר, כי בעוד ארצו קיימה את הסכם הגרעין עד היום, האמריקנים לא גילו מחויבות כלפיו, מה שמעיד על כך שלא ניתן לבטוח בהם. לדבריו, במהלך שהותו בניו יורק הוא נפגש עם אישים מחוץ לממשל האמריקני, שהיו שותפים למו"מ על הסכם הגרעין, וזאת במטרה "לומר להם את האמת", לפיה ההתנהגות האמריקנית פוגעת במוניטין של ארה"ב בזירה הבינלאומית.

זריף הדגיש כי נסיגה אמריקנית מההסכם לא תועיל לה במישור הבינלאומי אלא דווקא תביא לבידודה. הוא ציין כי איראן תקבל את החלטתה בנוגע להסכם הגרעין בהתאם לאינטרסים שלה, וכי אם ארה"ב תנסה להפעיל עליה לחצים כלכליים – איראן תגיב בצורה הולמת.

זריף (Tasnim, CC BY 4.0)
זריף (Tasnim, CC BY 4.0)

(אירנ"א; "תסנים")