שר החוץ האיראני זריף על תגובת טראמפ לפיגועים בטהראן: "דוחה"

שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף הגיב הבוקר על תגובתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפיגועים אתמול בטהראן.

הבית הלבן פרסם אתמול הצהרה בשמו של טראמפ, לפיה "אנחנו מתאבלים ומתפללים עבור קרבנות התקפות הטרור באיראן, ועבור העם האיראני, שעובר זמנים מאתגרים. אנחנו מדגישים כי מדינות המעניקות חסות לטרור מסתכנות בנפילת קרבן לרוע אותו הן מקדמות".

זריף הגיב באמצעות "ציוץ" בחשבון הטוויטר האישי שלו. הוא כתב כי ההצהרה שיצאה מהבית הלבן, כמו גם הסנקציות האמריקניות נגד איראן, הינן "דוחות", וזאת בשעה ש"האיראנים מתמודדים מול טרור הנתמך על ידי לקוחותיה של ארה"ב [=סעודיה]".

מספר הנרצחים בפיגועים שאירעו אתמול בפרלמנט האיראני ובמתחם קברו של האייתוללה ח'ומייני, מייסדה של הרפובליקה האסלאמית, עלה ל- 16, מתוכם שלוש נשים. 52 איש נפצעו בשני הפיגועים.

ארגון דאע"ש קיבל עליו את האחריות לביצוע התקפות הטרור בבירה האיראנית. סוכנות הידיעות של הארגון, "אעמאק", פרסמה הודעה על כך כאשר האירוע בבניין הפרלמנט היה עדיין בעיצומו. היא אף פרסמה סרטון שצולם מתוך אחד המשרדים בבניין הפרלמנט על ידי אחד מאנשי חוליית הטרור, בו נראה אדם ירוי שרוע על הרצפה כשהוא מתבוסס בדמו.

גולשים איראניים ברשתות החברתיות תקפו אתמול את סעודיה, והאשימו אותה באחריות לפיגועים. חלקם הביא כראיה לכך דברים שנאמרו בתחילת החודש שעבר על ידי יורש העצר השני של הממלכה, הנסיך מוחמד בן סלמאן (בנו של המלך). הנסיך הסעודי האשים את איראן כי היא מנסה להשתלט על העולם המוסלמי והבהיר כי סעודיה לא תמתין שהמערכה תגיע לתוך שטחה: "אנחנו נפעל כדי שהמערכה תהיה אצלם באיראן ולא בסעודיה".

הטלת האשמה על סעודיה הגיעה גם מצדם של גורמים רשמיים באיראן: כלי תקשורת במדינה ציטטו הצהרה מטעם המשמרות, לפיה "המתקפה אירעה רק שבוע לאחר המפגש בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ל'מנהיגים המפגרים' של סעודיה שתומכים במחבלים. העובדה שדאע"ש נטל אחריות על הפיגועים רק מוכיחה שהם היו מעורבים". סגן מפקד המשמרות, חוסיין סלאמי, אף הצהיר: "שלא יהיה ספק, אנחנו ננקום את המתקפה".

שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר הגיב על הפניית האצבע המאשימה מאיראן, באומרו כי אין כל הוכחה למעורבותה של סעודיה בפיגועים, וכי אין לה כל מידע לגבי מי שעומד מאחוריהם. אל-ג'ובייר הוסיף: "אנחנו מגנים פיגועי טרור בכל מקום שבו הם קורים ואנחנו מגנים את ההרג של אנשים חפים מפשע בכל מקום שבו זה קורה".

בניגוד ל"משמרות המהפכה האיראניים", אמר שר המודיעין האיראני מחמוד עלווי כי מוקדם עדיין לשפוט האם סעודיה מעורבת בפיגועים, וכי הדבר נמצא בבדיקה.

משרד המודיעין האיראני הודיע הבוקר כי זוהו כל ששת הטרוריסטים שביצעו את הפיגועים וחוסלו על ידי כוחות הביטחון, וכי שמותיהם ותמונותיהם יפורסמו בשעות הקרובות. מחבל נוסף נתפס ונמצא במעצר בידי שירותי הביטחון.

[עודכן: 12:16]

[תמונת הנושא: זריף, תמונת ארכיון, Cancillería del Ecuador, flickrCC BY-SA 2.0)