שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל: טורקיה בעידן ארדואן לא תהיה חברה באיחוד האירופי

הרוחות הקרות בין ברלין ואנקרה ממשיכות לנשוב בחוזקה.

שר החוץ של גרמניה, זיגמר גבריאל, סבור כי טורקיה לא תוכל להתקבל כחברה באיחוד האירופי כל עוד היא נמצאת תחת שלטונו של רג'פ טאיפ ארדואן.

גבריאל אמר את הדברים בראיון ל"בילד" (Bild) הגרמני, שהתפרסם אתמול. לדבריו, "זה לא בגלל שאנחנו לא רוצים אותם, אלא משום שהממשלה הטורקית וארדואן מתרחקים במהירות מכל מה שאירופה מייצגת… ברור לחלוטין שבמצב הנוכחי טורקיה לעולם לא תהיה חברה באיחוד האירופי".

במהלך הראיון גבריאל נשאל האם הוא אישית היה ממליץ לאזרחי גרמניה לצאת לחופשה בטורקיה. השר הגרמני השיב כי "אנחנו, כמדינה, איננו יכולים לקבל את ההחלטה עבור אף אחד", אבל הוסיף כי בעת הזו "לא ניתן לעשות זאת במצפון נקי".

לא במצפון נקי: גבריאל (תמונת ארכיון, Estonian Foreign Ministry, flickr, CC BY 2.0)
לא במצפון נקי: גבריאל (תמונת ארכיון, Estonian Foreign Ministry, flickr, CC BY 2.0)

בראיון אמש לערוץ הטלוויזיה הגרמני ZDF חזר גבריאל על דבריו ואמר כי סיכויי הצטרפותה של טורקיה לאיחוד האירופי שואפים לאפס: "טורקיה תחת ממשל ארדואן לעולם לא תוכל לנהל מו"מ רציני על הצטרפותה [לאיחוד האירופי], מפני שהוא [ארדואן] רוצה להרחיק את טורקיה מאירופה. אך הוא רוצה לתת לטורקים המתגוררים בגרמניה ולטורקיה את הרושם שאנחנו הם אלה ש'שוברים את הכלים'".

גרמניה (וכמוה גם מדינות נוספות באיחוד האירופי) מתחה בחודשים האחרונים ביקורת על טורקיה בשל מסע המעצרים והטיהורים הנרחב שמבצע המשטר הטורקי ברחבי המדינה מאז נסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016. בגרמניה שורר במיוחד זעם רב על מעצרם של אזרחים גרמניים, ביניהם העיתונאי דניז יוג'ל (שנעצר בסוף פברואר), העיתונאית מסאלה טולו (שנעצרה בסוף חודש אפריל) ופעיל זכויות האדם פטר שטודטנר (שנעצר בחודש שעבר). לאחר מעצרו של שטודטנר, פרסמה גרמניה אזהרת מסע לאזרחיה השוהים בטורקיה ולאלו המתכוונים להגיע אליה.

טורקיה מצידה דורשת מגרמניה להסגיר לידיה אלפי אנשים התומכים ו/או משתייכים לתנועתו של איש הדת הטורקי פתהוללה גולן – מי שמואשם על ידי המשטר הטורקי באחריות להפיכה. בחודש מרץ השווה נשיא טורקיה ארדואן את מדיניותה של גרמניה לזו של גרמניה הנאצית. התבטאותו באה לאחר שגרמניה לא אפשרה לו ולבכירים טורקיים נוספים לנאום בשטחה בפני האזרחים הטורקיים הרבים המתגוררים בה במטרה לשכנעם לתמוך באישור השינויים בחוקה הטורקית (השינויים, ההופכים בפועל את המערכת הפוליטית הטורקית למשטר נשיאותי, אושרו ברוב דחוק במשאל העם שנערך ב- 16 באפריל).

המתיחות השוררת ביחסים בין שתי המדינות הגיעה במהלך השבוע האחרון לשיאים חדשים. בסוף השבוע שעבר קרא ארדואן לטורקים המתגוררים בגרמניה שלא להצביע בבחירות הקרובות לפרלמנט (ב- 24 בספטמבר) למפלגות החברות בקואליציה – המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) של הקנצלרית אנגלה מרקל, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SDP) בראשות מרטין שולץ ומפלגת "הירוקים". הנשיא הטורקי אמר כי מדובר במפלגות שהינן "אויבות" של טורקיה, אשר הביעו נגדה עמדות "אגרסיביות וחסרות כבוד", ויש ללמדן לקח בקלפי. בכירי המערכת הפוליטית הגרמנית, בראשם מרקל, מיהרו לגנות את דבריו של ארדואן ואמרו כי מדובר בהתערבות בענייניה הפנימיים של גרמניה. שר החוץ הגרמני גבריאל האשים את ארדואן בניסיון להסית אנשים אלו באלו, וקרא למצביעים "להראות לאלו שרוצים לשסות אותנו זה בזה כי אנו לא נשתתף במשחק הרוע הזה".

ארדואן לא נשאר חייב, ובנאום בפני חברי מפלגתו, מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) השלטת, הוא תקף את גבריאל: "עכשיו יש להם [בגרמניה] שר חוץ שאינו יודע את הגבולות שלו. מי אתה שתדבר אל נשיא טורקיה? דבר אל שר החוץ של טורקיה. דע את הגבולות שלך. הוא מנסה ללמד אותנו לקח. מה הרקע שלך בפוליטיקה? בן כמה אתה?". הוא הוסיף וחזר על קריאתו לטורקים הגרים בגרמניה "ללמד לקח" את מפלגות הקואליציה ולהצביע עבור מפלגות אחרות שלא גילו איבה כלפיה.