שר החוץ הטורקי צ'בושאולו: מוטרדים מההערות האנטי-אסלאמיות בארה"ב

שר החוץ של טורקיה מוולוט צ'בושאולו אמר היום, כי ארצו מוטרדת מההערות האנטי-אסלאמיות שעלו במהלך המירוץ לנשיאות בארה"ב מצידם של מספר מועמדים, ובפרט קריאתו של המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ למנוע כניסתם של מוסלמים לארה"ב.

צ'בושאולו אמר את הדברים בנאום שנשא בפתיחת הוועידה השמינית של שגרירי טורקיה, המכונסת באנקרה תחת הכותרת "ניהול המשברים והפתרונות ההומניטריים".

מוטרדים: צ'בושאולו (VOA, תמונת ארכיון, נחלת הכלל)
מוטרדים: צ'בושאולו (VOA, תמונת ארכיון, נחלת הכלל)

צ'בושאולו התייחס בדבריו למגעים שמקיימת טורקיה עם ישראל במטרה לנרמל את היחסים ביניהן, ואמר כי הפגישות עם הצד הישראלי נמשכות, אך עדיין לא הושגה הבנה לגבי שתי דרישותיה הנותרות של טורקיה שטרם מולאו.

היחסים בין שתי המדינות שותקו לאחר המשט לעזה שיצא במאי 2010 מטורקיה במטרה לפרוץ את הסגר על רצועת עזה. כוח צבאי ישראלי, שנשלח לעצור את המשט בלב ים, עלה על אחת הספינות, ה"מאווי מרמרה", ונתקל בהתנגדות אלימה. במהלך העימות נהרגו תשעה מנוסעי הספינה.

דרישתה של טורקיה להתנצלות נענתה כבר במרץ 2013, כאשר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו עשה זאת בשיחת טלפון עם ראש ממשלת טורקיה דאז והנשיא דהיום רג'פ טאיפ ארדואן. שתי הדרישות הטורקיות הנוספות הן: הסרת הסגר על רצועת עזה ותשלום פיצויים למשפחות הרוגי ספינת ה"מאווי מרמרה".

בהתייחסו למשבר ביחסים בין סעודיה ואיראן, אמר צ'בושאולו כי טורקיה מוכנה להשקיע כל מאמץ כדי לפתור אותו. הוא אמר כי איראן היא בין המדינות באזור שטורקיה מייחסת חשיבות רבה לקשרים עימה, אך ציין כי אין זה סוד ששתי המדינות אינן רואות עין בעין ביחס לסוגיות האזוריות.

השר הטורקי הוסיף, כי ארצו דנה עם איראן בכל הסוגיות באופן כנה, ודוחקת בה לנקוט במדיניות קונסטרוקטיבית בנוגע לסוגיות האזוריות, ובראשן המשבר בסוריה. הוא אמר כי משבר זה הוא האסון הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השניה, והדגיש את הצורך בכך שכולם ישתכנעו שלנשיא הסורי בשאר אל-אסד אין מקום בעתידה של סוריה. לדבריו, יש להקים ממשלת מעבר בעלת סמכויות מלאות, ועל אל-אסד לפרוש מהזירה. הוא הבהיר, כי ארצו תמשיך במאמציה להשגת שלום בסוריה.

צ'בושאולו התייחס בנאומו לכניסתם בחודש שעבר של כוחות צבא טורקיים למחנה הצבאי בשיקה, הנמצא במחוז נינוה בצפון עיראק. מאז מרץ 2015, חיילים טורקים מאמנים במחנה זה כוחות מיליציה עיראקיים כדי להכשירם ללחימה מול דאע"ש. דוברים טורקיים טענו כי כניסתם של הכוחות נעשתה בהסכמת ממשלת עיראק, אך בגדאד הכחישה זאת ודרשה את נסיגתם המלאה. צ'בושאולו הדגיש בדבריו, כי טורקיה מכבדת את ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית של עיראק, וכניסתם של הכוחות נעשתה בשל ההידרדרות הבטחונית שחלה בתקופה האחרונה בבשיקה והצורך להגן על החיילים הטורקים במחנה.

("אנאדולו"; todayszaman)