שר החוץ הירדני א-ספדי: לא נעשתה עסקה עם ישראל, אנחנו לא סוחרים בדם בנינו

שר החוץ של ירדן, איימן א-ספדי, ערך היום מסיבת עיתונאים במטרה להרגיע את הרוחות הסוערות ברחוב הירדני בעקבות חזרתה אמש של המשלחת הדיפלומטית הישראלית מירדן לישראל.

על פי דיווחים ושמועות שונות בממלכה, למשלחת הישראלית – ובתוכה המאבטח שירה שלשום למוות בשני בני אדם, לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג – התאפשר לעזוב את שטחה של ירדן בעקבות סיכום שהושג בין המלך עבדאללה לראש הממשלה נתניהו; על פי סיכום זה, בתמורה לחזרת המשלחת הדיפלומטית התחייבה ישראל להסיר את המגנומטרים שהוצבו בכניסות להר הבית.

המגנומטרים אכן הוסרו, אך ישראל מכחישה כי קיים קשר בין צעד זה לבין חזרתו של הצוות הדיפלומטי הישראלי. בדומה להכחשות אלו, טען א-ספדי בתוקף במסיבת העיתונאים כי "אנחנו לא סוחרים בדם בנינו" וכי לא נעשתה כל עסקה עם ישראל ולא נערך עימה כל מו"מ בנידון. לדבריו, האירוע בשגרירות ישראל בעמאן הינו אירוע פלילי, והטיפול בו יתבצע בהתאם לחוקים המקומיים והבינלאומיים. הוא הוסיף כי הסוגיה נתונה כעת לפתחה של התביעה הכללית. א-ספדי הדגיש כי אין כל קשר בין מאמציה של הממלכה בנוגע לפתרון המשבר במסגד אל-אקסא לבין אירוע הירי בשגרירות הישראלית.

א-ספדי (צילום מסך ארכיוני, הטלוויזיה הירדנית)
א-ספדי (צילום מסך ארכיוני, הטלוויזיה הירדנית)

במסיבת העיתונאים נטלו חלק גם שרי המדינה לענייני תקשורת ומשפט. השלושה הבהירו כי ירדן נקטה בכל הצעדים והאמצעים העומדים לרשותה כדי למצות את זכותה במישור המשפטי. שר המדינה לענייני משפט, בשר אל-חסאונה, הסביר במסיבת העיתונאים כי המאבטח הישראלי נהנה מחסינות דיפלומטית ועל כן לא ניתן לחקור אותו, אך עם זאת ירדן התעקשה לשמוע את גירסתו – כפי שאכן נעשה לבסוף.

מוקדם יותר היום גלשה הסערה ברחוב הירדני לתוך בניין הפרלמנט. יו"ר הפרלמנט עאטף א-טראונה נאלץ לנעול את ישיבת הבוקר לאחר מהומה שפרצה במליאה. מספר חברי פרלמנט תקפו את הממשלה על אוזלת ידה ועל שאפשרה לכל חברי המשלחת הדיפלומטית של ישראל לעזוב את שטח הממלכה, ונטשו בזעם את האולם. אחד מהם, ח'אלד אל-פנאטסה, אמר כי "דם הירדנים אינו זול" וקרא ל"כל מי שיש לו כבוד" לעזוב את הישיבה.