שר החוץ הסעודי אל-ג'ובייר: ביקור אנשי החמאס – לא רשמי

התבטאות מעניינת של שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר.

במסיבת עיתונאים שערך היום בריאד עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי – שהגיע לביקור בממלכה – התייחס אל-ג'ובייר לביקורה בסעודיה בשבוע שעבר של משלחת החמאס בראשות ח'אלד משעל ולפגישתה עם המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז, יורש העצר שלו ושר ההגנה.

דוברים שונים של החמאס הגדירו את הביקור כפריצת דרך מוצלחת ביחסים בין שני הצדדים, זאת לאחר המתח ששרר ביניהם בשנות מלכותו האחרונות של המלך הסעודי הקודם עבדאללה.

בניגוד להתבטאויות אלו, טען אל-ג'ובייר כי ביקורה של המשלחת החמאסית לא היה ביקור רשמי. לדבריו, בכירי החמאס הגיעו לממלכה כדי לקיים את מצוות העלייה לרגל למכה (עומרה) – "זכות של כל מוסלמי שאף אחד אינו יכול למנוע אותה ממנו".

אל-ג'ובייר הכחיש כי חברי החמאס ערכו פגישות רשמיות עם בכירים בממלכה, ואמר כי הם באו לברך את המלך סלמאן לרגל חג עיד אל-פיטר שחל במהלך הביקור. הוא הוסיף כי הפרסומים בכלי התקשורת בנוגע לביקור היו מוגזמים ולא מדויקים, וכי עמדתה של סעודיה כלפי החמאס ותמיכתה ברשות הפלסטינית לא השתנו.

רק עלו לרגל? הכעבה במכה (Aiman titi, wikicommons, CC BY-SA 3.0)
רק עלו לרגל? הכעבה במכה (Aiman titi, wikicommons, CC BY-SA 3.0)

מצרים – המצויה במאבק מתמשך נגד ארגוני הטרור הפועלים בשטחה, ובכללם "האחים המוסלמים" – אינה רואה בעין יפה את מדיניות הגמישות שמוביל המלך סלמאן מאז עלייתו לשלטון (בראשית השנה) ביחס כלפי האח'ואן לשלוחותיהם השונות, וכן כלפי החמאס. המשטר המצרי בראשותו של הנשיא א-סיסי אף דוחה על הסף את הנסיונות הסעודים ללחוץ עליו להגמיש באופן אסטרטגי את יחסו לחמאס.

יתר על כן, היתכנותו של "ירח דבש" בין החמאס וסעודיה מאפשרת לממלכה למלא תפקיד מרכזי בזירה הפלסטינית – הן במישור הפנים-פלסטיני (קידום תהליך הפיוס בין הפת"ח והחמאס) והן בסיוע לחידוש המו"מ הפלסטיני-ישראלי. גם מבחינה זו, יש בכך כדי להדאיג את מצרים, הנחשבת כמתווך 'המסורתי' בכל הנוגע לשתי זירות אלו.

על רקע זה, ניתן לפרש את דבריו של אל-ג'ובייר כניסיון להרגיע את מצרים ביחס לקשרי הממלכה עם החמאס. האם המצרים קונים זאת? לא בטוח. "ציוץ" בטוויטר של ג'מאל סולטאן, עורך האתר המצרי "אל-מסריון", מבהיר זאת בצורה ציורית: סולטאן טען, כי דבריו של אל-ג'ובייר מהווים בסך הכל "שפת נימוסין ודיפלומטיה". הוא הוסיף, כי מי שאינו מבין זאת וסבור כי פגישה עם המלך סלמאן, יורש העצר הסעודי ושר ההגנה של הממלכה הינה חלק מטקסי העומרה "צריך לפנות לרופא".

החמאס ממהר להגיב בעקיפין על דבריו של אל-ג'ובייר. אתר הארגון מצטט דברים שאמר ח'אלד משעל לפני מספר ימים בדוחה בירת קטר. במהלך אירוע חברתי, טען ראש הלשכה המדינית של הארגון כי ביקורה בסעודיה של המשלחת בראשותו היה "צעד בכיוון הנכון" ו"דף חדש" ביחסים עם המשטר הסעודי. משעל הוסיף, כי החמאס התדפק – וממשיך להתדפק – על כל הדלתות הערביות והאסלאמיות, ועושה זאת למען פלסטין וירושלים.

(מקורות עזר: חשבון הטוויטר של משרד החוץ הסעודי; "ערבי 21"; "אנאדולו"; אתר החמאס)