שר החוץ הסעודי אל-ג'ובייר: לפרק את המיליציות השיעיות בעיראק

שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר קרא אתמול לפרק את מיליציות "הגיוס העממי" (אל-חשד א-שעבי) – המיליציות השיעיות הפועלות בעיראק לצידו של הצבא במערכה נגד ארגון דאע"ש.

כוחות "הגיוס העממי" הינם אוסף של קבוצות שיעיות ברובן המכריע, הכפופות באופן רשמי לממשלה, אך נחשבות כנאמנות לאיראן. במהלך המלחמה הארוכה שמנהלים כוחות הביטחון העיראקיים בסיוע "הגיוס העממי" נגד דאע"ש, מתפרסמות ידיעות על מעשי טבח שביצעו הלוחמים השיעים של המיליציות בתושבים סונים במקומות שונים ברחבי עיראק שנכבשו מידי דאע"ש – לאחרונה בפלוג'ה, שבתחילת השבוע הכריז ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי כי שוחררה באופן מוחלט.

במסיבת עיתונאים משותפת בפריז עם עמיתו הצרפתי ז'אן מארק ארו – בתום ביקורו בצרפת של יורש העצר השני ושר ההגנה של הממלכה הסעודית, מוחמד בן סלמאן – טען אל-ג'ובייר כי "הגיוס העממי" הינו "עדתי", כהגדרתו, וכי איראן היא המנהיגה אותו. בהתייחסו לידיעות על מעשי טבח שביצעו הכוחות השיעיים בתושבים הסונים של פלוג'ה, אמר השר הסעודי: "אנו סבורים כי חייבים לפרק את המיליציות הללו, ועל הצבא העיראקי להילחם [לבדו] בארגון 'המדינה האסלאמית'".

אל-ג'ובייר הוסיף וקרא לאיראן להפסיק לנהוג בעוינות כלפי סעודיה. הוא האשים את טהראן בהתססת האווירה במספר מדינות באזור.

בהתייחסו למצב בלבנון, אמר שר החוץ הסעודי כי איראן וארגון החזבאללה הם המונעים את בחירתו של נשיא חדש למדינה [מאז תום כהונתו של הנשיא הקודם מישל סלימאן במאי 2014, המערכת הפוליטית המפוצלת אינה מצליחה להכריע ולהגיע להסכמה על מועמד שיזכה לרוב פרלמנטרי]. לדבריו, השארתה של לבנון במצב של אי יציבות משרתת את החזבאללה.

התבטאויות של בכירים סעודיים נגד מיליציות "הגיוס העממי" אינם דבר חדש, וזאת בשל העובדה שהממלכה הסעודית מחשיבה אותן כאחת מזרועותיה החודרניות של איראן בעיראק. בסוף השנה שעברה נכנס ת'אמר א-סבהאן לתפקידו כשגריר סעודי ראשון בעיראק מאז ניתוק היחסים בין שתי המדינות ב- 1990. זמן קצר לאחר מכן הוא חולל סערה כאשר תקף את "הגיוס העממי" והאשים את איראן במעורבות ברורה בענייניה הפנימיים של עיראק ובהקמת מיליציות חמושות בתוכה. בתגובה, קראו אישים שיעים שונים בעיראק לגרש את א-סבהאן מתחומי המדינה. השגריר הסעודי נאלץ להבהיר כי דבריו סולפו, אך בחודשים שחלפו מאז – ובמיוחד בשבועות האחרונים – ממשיכים להישמע בעיראק קולות רמים נגדו ונגד מה שהם מגדירים כמסע תעמולה סעודי המכוון נגד "הגיוס העממי".

וללקט תגובות בעיראק על דבריו אתמול של אל-ג'ובייר: בפגישה עם מפקדים ובכירים של "הגיוס העממי", העניק ראש הממשלה (השיעי) חיידר אל-עבאדי גיבוי מלא למיליציות השיעיות. הוא הבהיר כי פגישה ב"גיוס העממי" הינה פגיעה בכל העיראקים, ודחה את הקולות שלדבריו אינם מאפשרים לאזרח העיראקי להילחם ולשחרר את אדמתו.

"אופק צר"? אל-ג'ובייר (תמונת ארכיון, Foreign and Commonwealth Office, flickr, CC BY 2.0)
"אופק צר"? אל-ג'ובייר (תמונת ארכיון, Foreign and Commonwealth Office, flickr, CC BY 2.0)

היועץ לביטחון לאומי של עיראק פאלח אל-פיאד – העומד בראש "הגיוס העממי" – אמר בראיון לערוץ "א-סומריה" כי הצהרותיו של אל-ג'ובייר מעידות על "אופק צר", וכי אין זה מעניינו של אל-ג'ובייר וראוי לו שלא יתערב. הוא הזהיר, כי דבריו של אל-ג'ובייר אינם מועילים ליחסים בין עיראק וסעודיה.

בהודעה רשמית מטעם הגוף המנהל של מיליציות "הגיוס העממי" נאמר, כי הצהרותיו של שר החוץ הסעודי "עברו כל גבול וחשפו את פרצופו האמיתי של המשטר הסעודי". ההודעה קוראת לדיפלומטיה העיראקית ולאו"ם לנקוט עמדה נגד המסע הסעודי המתמשך להשחרת "הגיוס העממי".

משרד החוץ העיראקי דוחה את "ההתערבות החוזרת ונשנית" של סעודיה בענייניה הפנימיים של עיראק. דובר המשרד אחמד ג'מאל אמר היום, כי "הגיוס העממי" הינו "גוף רשמי המורכב ממתנדבים, המייצגים את כל מגזרי החברה העיראקית, והינו חלק ממערך ההגנה הלאומית". לדבריו, המיליציות השיעיות נמצאות תחת סמכותו של הממשל העיראקי, מקבלות את תקציבן מהמדינה, ופועלות בשיתוף פעולה עם הצבא ושאר הכוחות המזוינים כדי להילחם באידיאולוגיה הג'יהאדיסטית הקיצונית אשר "הוזנה וטופחה בחיקם של [גורמים] ידועים" [=רמז עבה לסעודיה].

ואילו קאסם אל-אערג'י, יו"ר הגוש הפרלמנטרי "בדר", קרא לקהילה הבינלאומית ולאו"ם לפרק את "הממשל של בית סעוד", שלדבריו הפך ל"מקור לטרור הבינלאומי".

("אל-ערביה"; "אל-ג'זירה"; "ערבי 21"; אל-קודס אל-ערבי"; "א-סומריה"; "אל-רדיר"; "נבא"; אתר לשכת התקשורת של אל-עבאדי)