שר החוץ הסעודי אל-ג'ובייר: על איראן לשנות מדיניותה התוקפנית

שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר מבהיר, כי בעקבות הסכם הגרעין שנחתם בין איראן והמעצמות, ארצו עוקבת מקרוב אחרי המדיניות של איראן להעשרת אורניום ולהשגתו ממדינות אחרות.

אל-ג'ובייר אמר את הדברים אתמול, במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר לאחר פגישה שקיימו ביניהם. הוא ציין, כי סירובה של איראן לאפשר כניסת פקחים למתקנים צבאיים שלה מלמד על כך שהיא נחושה לייצר נשק גרעיני.

אל-ג'ובייר אמר עוד, כי ריאד מעוניינת לשפר את היחסים עם איראן, אך זאת בתנאי שאיראן תשנה את מדיניותה העוינת, המתערבת בענייניהן הפנימיים של מדינות המפרץ, בסוריה, בעיראק ובלבנון: "אם איראן רוצה באמת ביחסים של שכנות טובה וכבוד עם שכנותיה, עליה לשנות את מדיניותה התוקפנית".

בהתייחסו למשבר בסוריה, הדגיש השר הסעודי כי סבלו של העם הסורי נובע מתמיכתה של איראן במשטרו של בשאר אל-אסד.

אל-ג'ובייר נמצא כעת במהלכו של מסע דיפלומטי, אותו החל בסוף השבוע שעבר באיטליה. אל-ג'ובייר ושטיינמאייר דנו בפגישתם ביחסים הבילטרליים בין שתי המדינות, במצב בסוריה, בעיראק ובתימן, וכן בהסכם הגרעין עם איראן ובמאבק בטרור. הוא ייפגש היום במוסקבה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, וזאת במסגרת הסתמנותם של מהלכים להקמת קואליציה אזורית למאבק בטרור ולהשגת הסדר מדיני למשבר הסורי העמוק.

אל-ג'ובייר, מאי 2015 (U.S. DoS, נחלת הכלל)
אל-ג'ובייר, מאי 2015 (U.S. DoS, נחלת הכלל)

שטיינמאייר אמר, כי הוא מבין את דאגתן של סעודיה ומדינות המפרץ ביחס להסכם הגרעין. לדבריו, במידה ויתברר כי טהראן אינה מיישמת את סעיפי ההסכם, הסנקציות הכלכליות עליה יוחזרו בחוזקה רבה יותר מבעבר. השר הגרמני הודיע, כי יבקר בקרוב בסעודיה – בחודש ספטמבר או באוקטובר – וזאת במסגרת שיתוף הפעולה האסטרטגי בין שתי המדינות.

ב"ציוצים" אמש בחשבון הטוויטר שלו, סיכם אל-ג'ובייר את שיחותיו ברומא ובברלין, ואת העמדות שהציג בהן בשם ארצו בנוגע למשבר הסורי. לתפיסתה של סעודיה, הסדר עתידי בסוריה צריך להיות מבוסס על פתרון פוליטי, בהתאם לעקרונות "ז'נבה 1" והקמתה של ממשלת מעבר. כמו כן, יש לשמור על אחדותה הלאומית והאזורית של סוריה ועל המוסדות האזרחיים והצבאיים של המדינה הסורית, כדי שניתן יהיה לנהל את ענייני המדינה. אל-ג'ובייר מבהיר, כי לבשאר אל-אסד אין מקום בהסדר העתידי ועליו ללכת, וזאת מפני שהוא הגורם המרכזי להריסתה של סוריה ולהתפשטות ארגוני הטרור בתוכה.

אל-ג'ובייר חותם בהצגת העמדה הסעודית בנוגע למעורבות האיראנית בסוריה: "על איראן להסיג את כל כוחותיה מסוריה, כולל כוחות חזבאללה הנאמנים לה. איראן אינה יכולה להיות חלק מן הפתרון [בסוריה], היות והיא חלק מהבעיה".

ולעניין אחר. בפגישה בין שרי החוץ של גרמניה וסעודיה נידונה סוגיה נוספת, המטרידה את דעת הקהל הגרמנית בפרט והבינלאומית בכלל: מצב זכויות האדם בממלכה הסעודית. בהקשר זה דנו השניים בעניינו של הבלוגר הסעודי ראיף בדוי, שנידון לעונש מאסר של עשר שנים שהוטל עליו בשל ביקורת שמתח על המשטר בממלכה. בדוי אף נידון לעונש של אלף מלקות – מתוכם הוא קיבל עד כה חמישים (בתחילת השנה). בתחילת יוני אישר בית המשפט העליון בסעודיה את גזר הדין באופן סופי.

שטיינמאייר פנה לסעודיה בקריאה לפעול לשיפור המצב בתחום זכויות האדם, והביע תקווה כי יימצא פתרון הומניטרי לגבי המקרה של בדוי.

אל-ג'ובייר הדף את הביקורת הבינלאומית המופנית כלפי ארצו בנוגע לזכויות האדם בה, באומרו כי סעודיה הינה מדינה ריבונית, והיא דוחה כל התערבות בענייניה הפנימיים. לדבריו, מערכת המשפט בממלכה מקבלת את החלטותיה באופן עצמאי.

(מקורות: "א-שרק אל-אוסט"; חשבונות הטוויטר של אל-ג'ובייר ושל משרד החוץ הסעודי; אתר DW בערבית)