שר החוץ הסעודי בקאהיר: חזית סעודית-מצרית אחידה?

שר החוץ של סעודיה עאדל אל-ג'ובייר הגיע היום לקאהיר, ונפגש עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ועם שר החוץ המצרי סאמח שוכרי. השר האורח דן בפגישותיו ביחסים הבילטרליים בין שתי המדינות ובמשברים האזוריים השונים, והחליף דעות עם מארחיו בנוגע לפתרונות המדיניים למשברים אלו.

הנשיא המצרי הדגיש בפגישה עם אל-ג'ובייר את הצורך בחיזוק שיתוף הפעולה והתיאום המשותף בין שתי המדינות בהתמודדות מול האתגרים השונים, ואת חיזוקה של הסולידריות הערבית בשלב הנוכחי. אל-ג'ובייר הביע מצידו את עומק הקשרים בין שתי המדינות, והדגיש אף הוא את הצורך בחיזוק שיתוף הפעולה ביניהן בכל התחומים, ובראשם המאבק בטרור והשגת ביטחון, יציבות ואיזון באזור.

במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו המצרי, אמר אל-ג'ובייר כי ארצו פועלת לבנות "יחסים טבעיים" עם איראן, אך הוסיף כי הדבר תלוי בהתנהגות האיראנית. הוא ציין, כי איראן היא המדינה היחידה המתערבת בענייני האזור, וכי ארצו מתנגדת לתמיכתה של איראן בטרור: "שיפור היחסים עם איראן תלוי בה. לא נעמוד מנגד נוכח התערבותה בענייניהן של מדינות האזור".

בנוגע למשבר בתימן, מסר השר הסעודי כי נעשים מאמצים כדי לחדש את המו"מ המדיני בתימן ולקבוע מועד למפגש בז'נבה שנועד לפתור את המשבר. הוא הבהיר, כי מטרת פגישה זו הינה ליישם את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע למשבר. הוא הוסיף, כי ארצו תומכת בכל מאמץ להקל על סבלו של העם התימני.

שני האישים הדגישו כי ארצותיהם מחזיקות בעמדות תואמות בכל הנוגע למשבר בסוריה ובתימן. אל-ג'ובייר אמר, כי ישנם תיאום מתמשך והבנה הדדית בין שני הצדדים בסוגיות אלו, וכי ישנה הסכמה לפיה לנשיא הסורי בשאר אל-אסד לא יהיה תפקיד בעתידה של סוריה. הוא הוסיף, כי נעשים נסיונות לשכנע את רוסיה לנטוש את אל-אסד. שר החוץ המצרי שוכרי אמר מצידו, כי "מצרים הינה חלק מקואליציית התמיכה בלגיטימיות בתימן".

ביקורו של אל-ג'ובייר במצרים נועד לשדר כלפי חוץ חזית סעודית-מצרית אחידה – כפי שאכן עולה מההתבטאויות המדיניות היוצאות ממנו. עם זאת, מאחורי הקלעים גוברים הרחשים על חילוקי דעות בין הצדדים, שהחלו לצוף עם עלייתו של סלמאן בן עבד אל-עזיז לכס המלוכה בחודש ינואר השנה לאחר מות אחיו עבדאללה. בניגוד למלך הסעודי המנוח, יורשו בתפקיד מוכן ומעוניין להגמיש את יחסה של הממלכה אל "האחים המוסלמים", וזאת מתוך רצון לגייס את מירב המאמצים והיכולות להתמודדות מול האויב העיקרי להשקפתו – איראן וחזבאללה השיעים.

לא מסכימים? סלמאן בן עבד אל-עזיז וא-סיסי, צילום מסך ארכיוני, יוני 2014
לא מסכימים? סלמאן בן עבד אל-עזיז וא-סיסי, צילום מסך ארכיוני, יוני 2014

ביטוי תקשורתי טרי לחילוקי הדעות ניתן למצוא היום בעיתון המצרי "א-שורוק", המסתמך בדבריו על מקורות מצריים רשמיים. לפי מקורות אלו, סעודיה פועלת במרץ כדי להעניק תפקיד משמעותי לאח'ואן בהסדרים הפוליטיים העתידיים שיושגו הן בסוריה והן בתימן, בעוד מצרים מתנגדת לכך באופן נחרץ: היא הביעה בפני סעודיה את חששה כי ה"הגזמה" בפתיחות כלפי סניפיהם השונים של "האחים המוסלמים" במדינות ערב וה"ניסיון להישען עליהם" כדי לסיים את המשבר בתימן או למצוא מזור למצב בסוריה יובילו לתוצאות הרות אסון ליציבות האזורית. על פי ידיעה זו, מצרים שותפה לדאגה הסעודית מפני שאיפות ההתפשטות של איראן, אך סבורה עם זאת כי הגעתם של האח'ואן לשלטון במדינות ערביות מסוימות מהווה סכנה לא פחותה: הם ישאפו להשתלט על כל בירות ערב, וגם ריאד תמצא את עצמה נתונה תחת איום מצידם.

על פי "א-שורוק", עמדתו התקיפה של א-סיסי המתנגדת לשילוב האח'ואן אינה זוכה להסכמה אירופית: מקורות דיפלומטיים אירופיים מסרו לעיתון, כי בירות שונות באירופה העבירו לקאהיר מסרים, לפיהם עתידה הפוליטי של סוריה שלאחר בשאר אל-אסד יהיה חייב לכלול את האח'ואן.

("א-שרק אל-אוסט"; "אל-ערביה"; "אנאדול"; "אל-חורה"; "עוכאז"; "א-שורוק")