תגובות באיראן לנאום פומפאו: חצוף, מתערב, פחדני ולא ראוי לתגובה

יו"ר הפרלמנט של איראן, עלי לאריג'אני, אמר היום כי טענותיו "חסרות הערך" אתמול של מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, אינן ראויות לתגובה.

לאריג'אני אמר את הדברים בתגובה לבקשות שהפנו אליו חברי פרלמנט להגיב על ההאשמות שהטיח פומפאו באיראן.

בנאום מדיניות החוץ הראשון שלו מאז נכנס לתפקידו, הציג פומפאו את האסטרטגיה החדשה של ממשל טראמפ כלפי איראן בעקבות פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין. הוא תקף בחריפות את מנהיגי המשטר האיראני על שניצלו את הסכם הגרעין ליצירת "גל הרס" חתרני במזרח התיכון ולתמיכה בטרור ברחבי האזור ובעולם. הוא אמר כי ארצו תפעיל על איראן "לחץ פיננסי חסר תקדים" ותפעל להרתעת התוקפנות האיראנית. הבכיר האמריקני הבהיר כי הממשל הנוכחי לא יחזור על טעויות קודמיו, וכי כל הסכם חדש בסוגיית הגרעין יצטרך לא רק לוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני אלא גם להרתיע את "התנהגותו הזדונית" של המשטר האיראני. פומפאו הציב בנאומו 12 דרישות יסודיות שעל המשטר למלא אותן, ובכללן: הפסקה מוחלטת של העשרת אורניום; מתן אפשרות כניסה בלתי מוגבלת לפקחי "הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית" לכל האתרים ברחבי איראן; מסירת דיווח מלא לסוכנות על המימדים הצבאיים שהיו חלק מתוכנית הגרעין האיראנית ונטישת מסלול זה לצמיתות; הפסקת תוכנית הטילים הבליסטיים; הפסקת התמיכה בארגוני טרור מזרח תיכוניים – כולל חזבאללה, חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני; הפסקת התמיכה במורדים החות'ים והוצאת כל הכוחות הפועלים בסוריה תחת פיקוד איראני; הפסקת ההתנהגות המאיימת נגד שכנותיה של איראן, וכן הפסקת האיומים להשמיד את ישראל.

פומפאו הוסיף כי חלק בלתי נפרד משינוי המסלול אותו נדרשת איראן לעשות הוא שיפור היחס לאזרחים: "בסופו של דבר, המשטר האיראני יצטרך להביט לעצמו במראה. תושבי איראן, במיוחד הצעירים שבהם, להוטים יותר ויותר לשינוי כלכלי, פוליטי וחברתי… אנחנו מצפים, שהמשטר האיראני יתעשת ויתמוך – לא ידכא – את השאיפות של אזרחיו שלו".

דובר ממשלת איראן, מוחמד באקר נובח'ת, הגיב היום – במסיבת העיתונאים השבועית שלו – על נאומו של פומפאו. נובח'ת תהה "האם דיירי הבית הלבן באמת בטוחים שהם יוכלו לממש את מה שהם רוצים לכפות על איראן", והבהיר כי איראן תמשיך להתנגד למזימות וללחצים המופעלים עליה מצד ארה"ב כפי שעשתה במשך 40 השנים האחרונות.

משרד החוץ האיראני פרסם אמש הודעת תגובה על דבריו של פומפאו, אותם הגדיר כזולים, חסרי בסיס, מעליבים ומתערבים: "הרפובליקה האסלאמית של איראן דוחה את ההאשמות והשקרים באסטרטגיה חדשה כביכול זו, מחשיבה את הערותיו החצופות של מזכיר המדינה האמריקני כהתערבות גסה בענייניה הפנימיים וכאיום בלתי חוקי נגד חברה באו"ם, ושומרת [לעצמה] את הזכות לנקוט בפעולה משפטית".

בהודעת משרד החוץ האיראני נטען עוד, כי מדובר בניסיון פחדני להסיט את תשומת הלב של דעת הקהל העולמית מהצעד הבלתי חוקי בו נקטה ארה"ב כאשר הכריזה על פרישתה החד-צדדית מהסכם הגרעין: "הערותיו של פומפאו חשפו שוב את האינטליגנציה הנמוכה, חולשת התובנה, הנחשלות האנליטית והבלבול בתהליך קבלת ההחלטות בארה"ב, והראו כי הזרמים הרדיקליים והניציים בארה"ב אינם יודעים היסטוריה ואינם יכולים ללמוד ממנה לקחים. המשטר האמריקני… [אשר] התכחש לכל התחייבויותיו הפוליטיות, המשפטיות והבינלאומיות, אינו נמצא בעמדה לקבוע תנאים למדינה גדולה כמו איראן, שעמדה בהתחייבויותיה".

משרד החוץ האיראני סיים את הודעתו בעצה לבכירי הממשל האמריקני "ללמוד לקח מגורל דרכי המדיניות בהן נקטה ארה"ב בעבר מול האומה האיראנית; להפסיק את צעדיה המתערבים והכושלים ואת המדיניות שנראה שנועדה ליצור טריז בין העם האיראני לבין המערכת העממית של הרפובליקה האסלאמית של איראן; ולא להביא על עצמם עוד חרפה בבית המשפט של דעת הקהל העולמית".

גם נשיא איראן חסן רוחאני מיהר להגיב כבר אמש על נאומו הקשוח של פומפאו. רוחאני – שדיבר בפני מרצי אוניברסיטאות ורופאים במהלך סעודת איפטאר (ארוחת הערב השוברת את הצום היומי של חודש הרמדאן) – אמר כי ממשל טראמפ החזיר את ארה"ב 15 שנה לאחור, לתקופתו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן, וכי הוא חוזר על התבטאויותיו של ממשל זה מ- 2003. רוחאני טען בדבריו כי העולם של היום לא יסכים שארה"ב תקבע עבורו, מכיוון שהמדינות כיום נהנות מעצמאות: "מי שהיה אתמול מרגל הפך היום לשר חוץ ורוצה להחליט עבור כולם. מי אתה שתקבע מה על איראן והעולם לעשות? התקופה של דיבורים כמו אלו – חלפה. העם האיראני שמע מאות פעמים דיבורים כאלו ולא התייחס אליהם".