תוצאות הבחירות בטורקיה: מכה לארדואן – לא יוכל לשנות את החוקה

תוצאות כמעט סופיות של הבחירות שהתקיימו היום לפרלמנט בטורקיה מלמדות, כי מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) תמשיך להיות המפלגה הגדולה ביותר, אך היא איבדה את הרוב המוחלט שהיה לה ותזדקק להקמת קואליציה.

יתר על כן, שאיפתו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן לכך שמפלגתו תזכה לרוב מיוחס שיאפשר את שינוי החוקה והפיכת המשטר למשטר נשיאותי – קרסה.

"הצדק והפיתוח" קיבלה בבחירות כ- 41% מקולות הבוחרים, ותזכה ל- 258 מושבים מתוך 550 מושבי הפרלמנט. זו הפעם הראשונה בעשור האחרון שחלה ירידה באחוז ההצבעה למפלגה: ב- 2002 היא השיגה כ- 34% מהקולות, חמש שנים לאחר מכן קיבלה למעלה מ- 46%, וב- 2011 גרפה כ- 50% מקולות הבוחרים.

נקודת המפנה בבחירות אלו הינה כניסתה לפרלמנט, לראשונה בתולדותיה, של "מפלגת העם הדמוקרטית" הפרו-כורדית (HDP). המפלגה בעלת הגוון השמאלי גרפה כמעט 13% מקולות הבוחרים, והצליחה בכך לעבור את אחוז החסימה הגבוה (10%). היא עשתה זאת, בין היתר, בזכות פנייתה לקהלים נוספים מעבר לקהל היעד הטבעי שלה – הכורדים. אחת הנפגעות מכך הינה "מפלגת העם הרפובליקנית" החילונית והסוציאל-דמוקרטית בראשות כמאל קיליצ'דרולו (CHP), שהשיגה כ- 25% מהקולות, מעט פחות מהבחירות הקודמות, אם כי היא הגדילה את מאגר מצביעיה בכ- 230 אלף קולות.

מפלגת "התנועה הלאומית" (MHP) הימנית זכתה בלמעלה מ- 16% מהקולות – עלייה של כ- 3% מהבחירות הקודמות. מפלגה זו נדמית כמועמדת הטבעית להצטרף לקואליציה של "הצדק והפיתוח".

כצפוי, "מפלגת העם הדמוקרטית" חגגה הערב את נצחונה. אחד משני ראשי המפלגה, סלאחטין דמירטש, אמר כי הצלחתה של מפלגתו מהווה הינה בבחינת "נצחון המדוכאים", ו"ניצחונם של אלו שרוצים פתרון דמוקרטי [לבעיה הכורדית] ושלום". הוא הבהיר, כי תוצאות הבחירות מלמדות על קץ שאיפתו של ארדואן לעבור למשטר נשיאותי. דמירטש תקף את המפלגה השלטת, ובהתאם להבטחתו בבחירות הבהיר כי מפלגתו לא תצטרף לקואליציה בראשות ה- AKP.

ואילו ב"מפלגת העם הרפובליקנית" שורר הלך רוח של שביעות רצון מהתוצאות שהושגו. מנהיג "מפלגת העם הרפובליקנית" קיליצ'דרולו הודיע בנאומו הערב, כי הוא מרוצה מהתוצאות ואין לו כוונה להתפטר. לדבריו, תוצאות הבחירות מלמדות על סיומה של תקופה בטורקיה: "סיימנו תקופה של דיכוי באמצעים דמוקרטיים. הדמוקרטיה ניצחה, טורקיה ניצחה".

לילה היסטורי בטורקיה? אסטנבול - תמונת נוף (מקור: Hakan Sarıtaş, flickr, CC BY 2.0)
לילה היסטורי בטורקיה? אסטנבול – תמונת נוף (מקור: Hakan Sarıtaş, flickr, CC BY 2.0)

ראש הממשלה מטעם מפלגת "הצדק והפיתוח" אחמט דבוטאולו, הנואם בשעה זו בפני קהל תומכיו, אמר כי רצון העם הוא הקובע ונמצא מעל לכל. דבוטאולו הודה לכל אזרח טורקי שהלך לקלפי, ואמר כי גם בבחירות אלו ניצחה "הצדק והפיתוח" כפי שעשתה בעשר מערכות הבחירות הקודמות [-כולל בחירות מקומיות ולנשיאות]. הוא קבע, כי מפלגתו היא הערובה ליציבותה של טורקיה.

(המדיה הטורקית)