תימן מבקשת מעורבות צבאית ומדינית דחופה של הליגה הערבית

שר החוץ התימני ריאד יאסין אמר היום, בראיון לערוץ הטלוויזיה "אל-ערבי" המשדר מלונדון, כי ממשלתו מבקשת מכל מדינות ערב סיוע צבאי לצורך הלחימה בחות'ים. שרי החוץ של הליגה הערבית יתכנסו מחר בקאהיר לדיון חירום בבקשה התימנית.

היכן האדי? (ארכיון, שידורי הערוץ התימני "אל-מסירה")
היכן האדי? (ארכיון, שידורי הערוץ התימני "אל-מסירה")

יאסין אמר עוד בראיון, כי נשיא תימן עבד רבו מנסור האדי – שהודח על ידי החות'ים – נמצא בעיר עדן (דרום תימן) במקום בטוח. הוא הכחיש בכך ידיעות שנפוצו לפיהן האדי עזב את תימן.

מקורות דיפלומטיים סעודיים מסרו לעיתון הסעודי "עאג'ל" כי השמועות לפיהן האדי הגיע לריאד בירת סעודיה אינן נכונות. מקורות נוספים מסרו לעיתון, כי האדי נמצא עדיין בתימן אך לא בעיר עדן – וזאת בניגוד לטענתו של שר החוץ ריאד יאסין.

מוקדם יותר היום פרסמה סוכנות הידיעות "אנאדולו", כי החות'ים הכריזו פרס בסך 93 אלף דולר לצורך תפיסתו של האדי.

המורדים החות'ים – שיעים הזוכים לתמיכתה של איראן – השתלטו בספטמבר 2014 על הבירה צנעא. במהלך השבועות האחרונים הם הביאו להתפטרותו של הנשיא האדי ופיזרו את הפרלמנט. האדי שנאסר על ידם הצליח לברוח לעדן.

התפתחויות נוספות בגיזרה התימנית כוללות את הידיעה, לפיה שר ההגנה התימני מחמוד א-סביחי נפל בשבי המורדים בעיר אל-חוטה שבמחוז לחג' (דרום תימן) והועבר לצנעא. החות'ים, בשיתוף פעולה עם נאמניו של הנשיא התימני הקודם עלי עבדאללה סאלח, השתלטו על בסיס חיל האוויר הצבאי ענד שבמחוז זה.

על פי דיווחים שונים, החות'ים מתקדמים גם בעדן: כוחות הנאמנים להם השתלטו על הבנק המרכזי בעיר הדרומית. ככל הנראה הם השתלטו על שדה התעופה שבעיר, שנסגר לתנועת מטוסים. עימותים בין הצדדים הלוחמים מתרחשים במספר מוקדים בעיר.

ומהצד הסעודי של הגבול עם תימן – מקורות צבאיים בסעודיה מסרו היום, כי ריכוז כוחות הצבא הסעודים על הגבול עם תימן הינו הגנתי.