תימן: "תהלוכת הרובים" – הפגנה חות'ית נגד כוחות הקואליציה בראשות סעודיה [וידיאו]

בעיר הנמל אל-חודיידה שבמערב תימן התקיימה אתמול הפגנה שאורגנה על ידי המורדים החות'ים תחת הכותרת "תהלוכת הרובים".

היוזמה להפגנה באה מצידו של סאלח א-סמאד, ראש המועצה הפוליטית של החות'ים ומספר 2 בהנהגה שלהם. א-סמאד קרא ביום חמישי שעבר (19 באפריל) לכל תושבי מחוז אל-חודיידה להגיע לתהלוכה כשרוביהם מונפים למעלה, וזאת כהפגנת כוח והבעת מוכנות נגד "התוקפנות" – כפי שהחות'ים מכנים את הקואליציה בהובלת סעודיה (ובתמיכת ארה"ב), הנאבקת בהם במטרה להחזיר לשלטון את הנשיא המודח עבד רבו מנסור האדי, ומתכוננת לקרב על כיבושה של עיר הנמל החשובה הנמצאת בידי החות'ים. "אנו רוצים", אמר א-סמאד, "שבהפגנת ענק זו בני אל-חודיידה יפנו מסר לשגריר האמריקני – שאנו נקבל את פניו בכידוני הרובים".

מספר שעות לאחר קריאתו זו של א-סמאד הוא מצא את מותו במחוז אל-חודיידה במתקפה אווירית של מטוסי הקואליציה. החות'ים הכריזו בתגובה על העלאת הכוננות לדרגה המירבית. מנהיגם, עבד אל-מאלכ בדר א-דין אל-חות'י, ספד לא-סמאד ואמר כי האחריות המשפטית לפשע מוטלת על כוחות התוקפנות, ובראשם ארה"ב וסעודיה. הוא איים כי פשע זה, כמו פשעים אחרים, לא יעבור ללא תגובה. למחליפו של א-סמאד בראשות המועצה הפוליטית מונה מהדי אל-משאט.

ואתמול, כאמור, התקיימה באל-חודיידה "תהלוכת הרובים", בהשתתפותו של קהל רב. מטבע הדברים, ההפגנה הפכה גם למפגן של הבעת נאמנות לזכרו של הבכיר החות'י שחוסל. בנוסף לרובים שהונפו כמובטח ולתמונותיו של א-סמאד, הונפו גם שלטים נגד סעודיה ואיחוד האמירויות (שותפה מרכזית בקואליציה הסעודית). בנוסף, נישאו שלטים בגנותן של ארה"ב וישראל ("מוות לאמריקה", "מוות לישראל"), וגם ססמאות הקוראות להחרמתן של סחורות אמריקניות וישראליות.

הלווייתו של א-סמאד תתקיים מחרתיים בעיר צנעא.