דקה קלה על: תרבות לאומית בכוויית וה"בידון"

אירוע תרבותי-לאומי הבוקר בכוויית – הצגת האופרטה הלאומית "אל-בית אל-עוד" (הבית הקדום), הממחישה בשירה ובריקודים את ההיסטוריה של כוויית, תוך הדגשת מוטיבי אהבת המולדת והנאמנות לאדמה.

המציגים: תלמידות ותלמידי מערכת החינוך.

את האירוע כיבדו בנוכחותם שליט המדינה האמיר סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח, יורש העצר ואישי ממשל ופוליטיקה נוספים.

האירוע נערך כחלק מחגיגות היום הלאומי של כוויית.

***

את האירוע מלווים צלילים צורמים: ברשתות החברתיות רצות שמועות, לפיהן עשר תלמידות "בידון" סולקו ולא השתתפו באופרטה.

ללא אזרחות. בניין הפרלמנט בכוויית (צילום:  Leshonai, wikicommoms, CC BY-SA 2.5]
ללא אזרחות. בניין הפרלמנט בכוויית (צילום: Leshonai, wikicommoms, CC BY-SA 2.5]

"בידון" הינו מושג כווייתי שמשמעו "חסרי אזרחות" [קיצור של "בידון ג'ינסיה" بدون جنسية – ללא אזרחות]. מדובר בקבוצה של אנשים (וצאצאיהם) שמסיבות שונות לא קיבלו אזרחות עם קבלת עצמאותה של כוויית ב- 1961. הסטטסטיקות אינן ברורות די הצורך: המספרים המחמירים מדברים על כ- 180 אלף איש חסרי אזרחות מתוך אוכלוסיה המוערכת בכ- 3.7 מיליון [המספר הרשמי של התושבים במיפקד 2011 היה כ- 3 מיליון. אגב, בנוסף לבעיית ה"בידון" חסרי האזרחות, בכוויית יש אחוזים ניכרים של אוכלוסיה שאינה כווייתית במוצאה, המורכבת מעיקר מאזרחי מדינות ערב ומתושבי מדינות אסיאתיות שהגיעו כדי לעבוד בכוויית. למעשה רק כשליש מהאוכלוסיה הינם כווייתים במוצאם ומחזיקים באזרחות].

ה"בידון" מוגדרים בפועל כתושבים בלתי חוקיים, והם סובלים מאפליה בקבלת שירותי המדינה השונים – כדוגמת חינוך, בריאות ותעסוקה. הם אף אינם יכולים להוציא תעודות נישואין, לידה או רשיון נהיגה. הם נמצאים בתחתית הסולם הכלכלי של כוויית.

המדינה מטפלת בבעיה בעצלתיים, ומקבלת בקשות התאזרחות של "בידון" במשורה. אירועי "האביב הערבי" בתחילת 2011 עוררו את ה"בידון" למחאות בלתי-אלימות בדרישה לקבלת אזרחות, שנתקלו בידם הקשה של השלטונות. עם זאת, המדינה החלה בתהליך רפורמה למתן זכויות שונות ל"בידון" – אך גם תהליך זה לא ישנה את המציאות של חסרי אזרחות רבים בכוויית.

***

נחזור לאופרטה. בעקבות השמועות על הרחקת תלמידות ה"בידון", יצא שר החינוך בדר אל-עיסא בהכחשה וטען כי משרדו אינו נוקט בצעדים כגון אלו כנגד "בידון". עם זאת, אתר "סבר" טוען מפי "מקורות יודעי דבר" כי מדובר בניסיון לתעתע בעם הכווייתי ולסלף את האמת.